Serwis informacyjny

Kolejne problemy francuskiego parku jądrowego

Data dodania: środa, 8 marca 2023, autor: nuclear.pl

Kolejne problemy francuskiego parku jądrowego – tym razem pęknięcia znaleziono w układzie awaryjnego wtrysku chłodziwa reaktora Penly-1.

Z problemem tym francuski park reaktorów jądrowych boryka się od 2021 roku i z powodu mikropęknięć znalezionych wtedy w Civaux-1, do przeglądów odstawiono oprócz planowanych czterech kolejne 10 spośród 56 francuskich bloków jądrowych.

Pęknięcia były nieznaczne i nie powodowały zagrożenia dla pracy reaktorów, jednak z powodu restrykcyjnych przepisów branży jądrowej francuski dozór ASN (fr. Autorité de sûreté nucléaire) zarządził konieczność przeprowadzenia dodatkowych przeglądów we wszystkich reaktorach oraz wdrożenie działań naprawczych. Okazało się, że problem dotyczy najnowszych reaktorów typów P'4 i N4. Do roku 2025 mają zostać wyremontowane wszystkie bloki tego typu. Dla części już je przeprowadzono, kilka nadal jest w remoncie, a reszta miała już ułożony harmonogram działań.

Okazało się jednak, że w Penly-1, który poddawany był remontowi dziesięcioletniemu i miał posłużyć do opracowania procedury naprawczej dla bloków 1300 MW, pęknięcie trudno jest określić mianem "mikro" – ma 2,1 centymetra długości (pozostałe miały pojedyncze milimetry). ASN stwierdziło, że zdarzenie nie wpływa na bezpieczeństwo jądrowe i radiologiczne, nakazał jednak operatorowi wszystkich francuskich bloków jądrowych rewizję postępowania naprawczego na blokach typu P4. EDF ma nowe dokumenty złożyć w najbliższych dniach, póki co nie padł oficjalny komentarz ze storny tej spółki. W praktyce jednak może to oznaczać dłuższe przestoje części reaktorów, niż planowano to dotychczas.

W notatce przekazanej dozorowi jądrowemu EDF wskazuje, że być może problem dotyczy wyłącznie bloku Penly-1 i wynika z wadliwego pospawania rurorciągów RIS podczas budowy. W wyniku błędów montażowych konieczne było wtedy ponowne, dwukrotne spawanie rur, co mogło mieć wpływ na jakość spawów.

Pytaniem pozostaje jak problemy z korozją P'4 i N4 wpływają na jakość analogicznych układów w wywodzących się z nich bloków EPR. Tutaj dozór jądrowy jest dość optymistyczny i stwierdza, że nie występuje w nich zjawisko stratyfikacji termicznej, które przyczyniło się do powstania korozji. Poprosił jednak EDF o wykonanie i przesłanie odpowiednich analiz odnoszących się do bloku budowanego we Flamanville oraz dla nowoprojektowanych bloków EPR2.

Na zdjęciu EJ Penly, fot. EDF


Podziel się z innymi


Komentarze