Serwis informacyjny
Nuclear Intelligence Weekly: wywiad z prezesem SNC-Lavalin
Data dodania: wtorek, 7 marca 2023, autor: nuclear.pl
W Nuclear Intelligence Weekly ukazał się niezwykle ciekawy wywiad z CEO kanadyjskiego SNC-Lavalin, w którym padają zapowiedzi możliwości budowy nowych reaktorów CANDU.
Bill Fox – prezes i CEO spółki – stwierdza w nim, że obecne plany budowy 18 GW mocy jądrowych do 2050 roku wstępnie ogłoszone przez operatora systemu przesyłowego kanadyjskiej prowincji Ontario są bardzo trudne do zrealizowania wyłącznie przy wykorzystaniu SMR czyli bloków jądrowych o mocy małych kilkuset megawatów. Podkreśla też niedojrzałość technologiczną SMR, która może temu celowi zagrozić.
W wywiadzie padają zapowiedzi mocnej obecności SNC-Lavalin przy budowie BWRX-300 w Darlington ale także gotowość do budowy reaktorów CANDU: należących do III generacji Enhanced CANDU 6 oraz ACR-1000. Do ich zalet Bill Fox zaliczył przede wszystkim gotowe projekty techniczne oraz średnią moc bloków, dostosowaną do światowych systemów elektroenergetycznych – 740 MW w przypadku EC6 oraz 1200MW dla ACR-1000.
Oprócz tego podkreślone zostało, że SNC-Lavalin stale uczestniczy w remontach kanadyjskich CANDU (a w przypadku tych rekatorów jest to niemalże każdorazowa budowa reaktora na nowo) oraz zbliżanie się remontów w Rumunii i Argentynie. W pierwszym z tych krajów spółka ma także dokończyć bloki w Cernavodzie.
KOMENTARZ redakcji nuclear.pl
Przypomnienie, że Kanada dysponuje własną technologią jądrową oczywiście cieszy. Nie są znane jednak możliwości SNC-Lavalin do wykonania dokumentacji projektowej zupełnie nowych bloków. Ostatni do tej pory reaktor CANDU powstał w chinskim Qinshan, a jak pokazują obecne budowy reaktorów innych typów – niestety jeśli dana technologia nie jest budowana w sposób ciągły, tracone są kompetencje związane z realizacją projektów. Tym niemniej, o ile pojawi się przede wszystkim wola polityczna i wsparcie ze strony kanadyjskich władz, w dłuższej perspektywie budowa nowych CANDU byłaby możliwa. Czy tak będzie – czas pokaże.
Na grafice wizualizacje bloku ACR-1000. Konstrukcja tego typu nigdzie jeszcze nie została zbudowana, fot. AECL/SNC-Lavalin