Serwis informacyjny
Diablo Canyon z tymczasowym zezwoleniem na eksploatację
Data dodania: poniedziałek, 6 marca 2023, autor: nuclear.pl
Komisja Dozoru Jądrowego USA (NRC) przyznała kalifornijskiej elektrowni jądrowej Diablo Canyon tymczasowe zezwolenie na eksploatację. Umożliwi to jej dalszą pracę po wygaśnięciu obecnego zezwolenia, o ile operator złoży wniosek o wydanie nowego do końca tego roku.
Zamieszanie jest spowodowane uchyloną już polityką stanu Kalifornia, która zmierzała do wyłączenia Diablo Canyon z końcem 2025 roku. Została ona zweryfikowana przez rzeczywistość, w której dwa bloki jądrowe stały się kluczowe dla stanowego bezpieczeństwa energetycznego.
Operator Diablo Canyon złożył wnioski o przedłużenie zezwoleń (któych ważność upływa w listopadzie 2024 oraz sierpniu 2025) w roku 2018, jednak wycofał je w związku ze wspomnianą powyżej polityką stanową i nie miał możliwości złożenia ich w terminie.
Jak powiedział przedstawiciel NRC: Po ocenie wniosku o tymczasowe zezwolenie pracownicy NRC ustalili, że jest on uzasadniony prawnie. Nie stanowi nadmiernego ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego oraz jest zgodne ze zasadami bezpieczeństwa. Ponadto NRC ustaliło, że dalsza działalność Diablo Canyon leży w interesie publicznym z powodu poważnych wyzwań dla niezawodności kalifornijskiej sieci elektrycznej.
Sama polityka została uchylona na skutek próśb komisji stanowej ds energii oraz kalifornijskiego operatora systemu przesyłowego, którzy stwierdzili że nie będą w stanie utrzymać kalifornijskiego bezpieczeństwa energetycznego bez Diablo Canyon.
Skutkiem tego operator elektrowni ma otrzymać jednorazowo od rządu federalnego 1,4 mld dolarów na utrzymanie elektrowni. Może się to wydawać dużą kwotą, jednak raporty MIT i Universytetu Stanforda wyliczają, że pozwoli to zaoszczędzić 21 miliardów dolarów w perspektywie najbliższych 20 lat.
Kolejne zezwolenie ma zostać przyznane na 20 lat i umożliwi eksploatację elektrowni do roku 2045. Elektrownia została uruchomiona w roku 1985 i pracują w niej dwa czteropętlowe reaktory PWR projektu Westinghouse. Jej moc elektryczna to 2,5 GW.