Serwis informacyjny

Trwają rozmowy na temat proponowanego szwajcarskiego głębokiego składowiska geologicznego odpadów promieniotwórczych

Data dodania: wtorek, 24 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Nagra, szwajcarska firma odpowiedzialna za gospodarkę odpadami promieniotwórczymi, jeszcze w tym roku rozpoczną się rozmowy pomiedzy Swissnuclear, stowarzyszeniem szwajcarskich operatorów elektrowni jądrowych, a lokalnymi społecznościami na temat ewentualnych opłat i odszkodowań w związku z planami budowy w Nördlich Lägern w północnej Szwajcarii głębokiego geologicznego składowiska odpadów radioaktywnych.

- Celem tej fazy dyskusji jest poznanie partnerów, zrozumienie ich potrzeb i przygotowanie do fazy negocjacji - przekazał swissnuclear cytowany przez Nagra. - Chodzi między innymi o to, w jaki sposób można zaprojektować zrównoważone rozwiązanie sprawiedliwe dla pokoleń i spółdzielcze sąsiedztwo - poinformowała organizacja, dodając, ze ​​firmy ktore reprezentuje "podejdą do rozmów w sposób partnerski".

Po pierwszej fazie rozmów nastąpią negocjacjie w celu wypracowania wspólnie zaakceptowanych warunków umownych. Swissnuclear zauważył, że ta faza może wejść w życie dopiero gdy staną się obowiązujące koncesje dla obiektów unieszkodliwiania odpadów, co nastąpi najwcześniej w 2029 r.

We wrześniu 2022 roku, po 14-letnim procesie wyboru lokalizacji, Nagra, zaproponowała Nördlich Lägern jako lokalizację głębokiego składowiska geologicznego, podczas gdy zakład hermetyzacji zużytego paliwa ma powstać w istniejącym tymczasowym magazynie Zwilag w Würenlingen w kantonie Argowia. Wejście do głębokiego składowiska, tzw. obiekt powierzchniowy, miałby powstać na terenie Haberstal w gminie Stadel w kantonie Zurych.

Nagra przygotowuje wniosek o koncesję dla składowiska i zakładu hermetyzacji, które zamierza złożyć do Rady Federalnej w 2024 r. Władze i rząd federalny rozpatrzą te wnioski, zanim Rada Federalna i parlament podejmą decyzje. Zatwierdzenie będzie przedmiotem opcjonalnego referendum, w którym decydujące zdanie będą mieli szwajcarscy wyborcy. Nagra przekazała, że ​​prawdopodobnie minie kolejne 30 lat, zanim będzie mogła rozpocząć operacje składowania odpadów.

Na zdjęciu wizja skladowiska odpadów promieniotwórczych, fot. Nagra


Podziel się z innymi


Komentarze