Serwis informacyjny
Elektrownia Jądrowa Krško będzie pracować dłużej
Data dodania: środa, 18 stycznia 2023, autor: nuclear.pl
W piątek 13 stycznia Ministerstwo Środowiska i Planowania Przestrzennego wydało decyzję środowiskową umożliwiającą przedłużenie eksploatacji bloku energetycznego Elektrowni Jądrowej Krško.
Wydanie decyzji poprzedzone było przeszło dwuletnią procedurą oceny oddziaływania przedłużonej pracy elektrowni na środowisko, w której uczestniczyło przeszło 50 specjalistów z elektrowni oraz różnych instytucji ze Słowenii oraz Chorwacji.
Przedmiotem ukończonych pomyślnie analiz było przedłużenie eksploatacji instalacji o 20 lat – z 40 do 60 – do 2043 roku. W ramach procedur przeprowadzono m.in. ocenę oddziaływania transgranicznego, w której uczestniczyli wszyscy sąsiedzi Słowenii – Austria, Chorwacja, Węgry i Włochy – a także Niemcy. W okresie od października 2021 do października 2022 roku prowadzono konsultacje z obywatelami, instytucjami państwowymi oraz zainteresowanymi organizacjami pozarządowymi z tych krajów.
Procedura oceny oddziaływania na środowisko dla przedłużenia eksploatacji bloku oryginalnie nie była planowana. Oryginalnie Słoweńska Agencja Środowiska ARSO wydała decyzję, że nie będzie takiej konieczności, jednak decyzja ta została zaskarżona przez słoweńskie organizacje pozarządowe i w efekcie zmieniona.
— Wykorzystanie energii jądrowej, szczególnie w świetle obecnego kryzysu energetycznego, jest tematem ważnym dla przyszłych pokoleń naszego kraju, dlatego obecny rząd podjął się starannej analizy, biorąc pod uwagę opinię obywateli — komentuje Bojan Kumer, minister infrastruktury który niebawem obejmie tekę ministra środowiska, klimatu i energii.
Jak wyjaśnia prezes zarządu będącej operatorem elektrowni spółki NEK Stanislav Rožman, dobiegają końca także inne procesy niezbędne dla przedłużenia eksploatacji. Wśród nich jest m.in. wymagana prawem okresowa analiza bezpieczeństwa. W połowie roku ma zostać ukończony plan działań niezbędnych do wdrożenia w elektrowni w celu przedłużenia jej eksploatacji. Jak wskazano w raporcie, w elektrowni przeprowadzono już szereg ważnych inwestycji zapewniających długoterminowo bezpieczeństwo pracy obiektu. W końcu 2022 roku zakończono także budowę suchego przechowalnika wypalonego paliwa; pierwsze wypalone zestawy paliwowe trafią tam w bieżącym roku.
W Elektrowni Jądrowej Krško eksploatowany jest pojedynczy blok energetyczny z reaktorem wodnym ciśnieniowym Westinghouse. Instalacja o mocy zainstalowanej 727 MW (oryginalnie 696 MW) została zrealizowana na przełomie lat 70. i 80. Rząd Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii zdecydował się na realizację swojej elektrowni jądrowej w technologii zachodniej; o zamówienie obok Westinghouse’a ubiegał się także zachodnioniemiecki Siemens. Projekt bloku został oparty o przygotowywany równolegle projekt koreańskiego bloku Kori-2. Instalację przekazano do ruchu planowego w 1983 roku.
Obok przedłużania eksploatacji istniejącego bloku, Słowenia przymierza się także do budowy nowej instalacji. — Elektrownia jądrowa Krško jest synonimem stabilnej, niezawodnej i bezpiecznej elektrowni jądrowej. Gdyby takich elektrowni było w Europie więcej, sytuacja energetyczna na poziomie europejskim byłaby znacznie lepsza – wskazywał jesienią ubiegłego roku premier Robert Golob. Jego gabinet wskazywał, że wybór technologii od jednego z zachodnich dostawców powinien dokonać się w najbliższych latach, a decyzja o budowie nowego bloku ma zostać podjęta do końca 2027 roku. Golob wskazywał także, że powinna ona zostać poprzedzona referendum.