Serwis informacyjny

Sejm przyjął jądrową specustawę inwestycyjną

Data dodania: piątek, 13 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Na 70. posiedzeniu sejmu posłowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw czyli tzw. specustawę jądrową.

Logo Sejmu
Logo Sejmu

Do projektu ustawy zgłoszono pięć poprawek, m.in wymagających uzyskanie decyzji środowiskowej przed uzyskaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji elektrowni jądrowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 446 posłów, przeciw było 3, 3 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się senat.

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano, że wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej wymaga "znaczącego usprawnienia formalnoprawnej strony procesu inwestycyjnego związanego z budową w Polsce obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Umożliwi to nie tylko przyspieszenie tych strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego inwestycji, ale również zmniejszy poziom ryzyka po stronie inwestora, co z kolei przełoży się na niższe koszty realizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej".

Celem projektu specustawy jądrowej jest usprawnienie procedur administracyjnych dotyczących wydawania zezwoleń i innych decyzji dla obiektów jądrowych, zwiększenie nadzoru państwa nad realizacją tych strategicznych inwestycji oraz wzmocnienie niezależności i kompetencji Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki jako organu właściwego do spraw bezpieczeństwa jądrowego.

Proponowane zmiany mają kompleksowy charakter i usprawnią realizację wszystkich etapów procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowych w Polsce, w tym ustalenia ich lokalizacji, prac przygotowawczych, budowy, rozruchu i oddania elektrowni do eksploatacji.

Najważniejsze zmiany prawne przyspieszające realizację inwestycji to m.in.: przesunięcie decyzji zasadniczej na początkowy etap procesu inwestycyjnego, zapewnienie możliwości równoległego prowadzenia niektórych postępowań administracyjnych, doprecyzowanie przepisów dotyczących budowy i rozruchu obiektów jądrowych, rozszerzenie zakresu pozwolenia na prace przygotowawcze oraz katalogu inwestycji towarzyszących.


Podziel się z innymi


Komentarze