Serwis informacyjny

Fortum rozważa inwestycję w nowe projekty jądrowe

Data dodania: wtorek, 18 października 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał World Nuclear News, fińskie przedsiębiorstwo Fortum rozpoczęło dwuletnie studium wykonalności w celu zbadania wstępnych warunków dla budowy nowej elektrowni jądrowej w Finlandii i Szwecji. Badanie obejmie zarówno konwencjonalne duże reaktory. jak i małe reaktory modułowe SMR.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Fortum poinformowało, że intencją grupy roboczej jest zaangażowanie w aktywny dialog najważniejszych zewnętrznych interesariuszy, takich jak decydenci polityczni, urzędnicy służby cywilnej i organy ds. bezpieczeństwa jądrowego w Finlandii i Szwecji.

- Przy obecnej niepewności na rynku energetycznym przedsięwzięcia w przemyśle jądrowym najprawdopodobniej będą obejmować konieczność zawierania partnerstw – poinformował Fortum.

- Partnerstwa mogą być tworzone np. między przedsiębiorstwami wytwarzającymi energię elektryczną i ciepło, przemysłowymi odbiorcami energii i ciepła, dla których konkurencyjne ceny dostaw energii mają coraz większe znaczenie strategiczne, a przedsiębiorstwami jądrowymi lub przedsiębiorstwami typu start-up i istniejącymi przedsiębiorstwami energetycznymi posiadającymi kompetencje jądrowe - poinformował Fortum.

- Cele niezależności energetycznej, bezpieczeństwa dostaw i neutralności klimatycznej to wyzwania stojące przed całym naszym społeczeństwem – powiedział Simon-Erik Ollus, wiceprezes wykonawczy działu wytwarzania w Fortum. - Chcemy dowiedzieć się, w jakich warunkach moglibyśmy im sprostać, wytwarzając energię jądrową, o której wiadomo, że jest niezawodna i wolna od CO2 - dodał.

- Wyzwania związane z nową elektrownią jądrową są dobrze znane. Osiągnięcie konkurencyjnych czasów i kosztów budowy jest koniecznością dla naszej branży – powiedział Laurent Leveugle, który kieruje badaniem. - W tym studium wykonalności zamierzamy zbadać nowe partnerstwa, nowe modele biznesowe i technologie, takie jak małe reaktory modułowe, które są obiecujące pod względem produkcji energii jądrowej przyszłym pokoleniom - dodał.

Fortum zastrzegł przy tym, że „wszelkie decyzje dotyczące przyszłych inwestycji [w nową elektrownię jądrową] zostaną podjęte w odpowiednim czasie”.

Fortum zarządza Elektrownią Jądrową Loviisa, składającą się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory WWER-440 która była pierwszą elektrownią jądrową w Finlandii i obecnie dostarcza ponad 10% energii elektrycznej w kraju.

Przedsiębiorstwo posiada również udziały w blokach 1 i 2 Elektrowni Jądrowej Olkiluoto w Finlandii, a także w blokach 1-3 Elektrowni Jądrowej Forsmark i bloku 3 EJ Oskarshamn, (obie w Szwecji).


Podziel się z innymi


Komentarze