Serwis informacyjny

Przedłużono zezwolenie dla 2. bloku Elektrowni Jądrowej Laguna Verde o kolejne 30 lat

Data dodania: czwartek, 1 września 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał World Nuclear News, w dniu 25 sierpnia 2022 roku Krajowa Komisja Bezpieczeństwa Jądrowego i Zabezpieczeń Jądrowych Meksyku CNSNS (National Commission for Nuclear Safety and Safeguards) wydała zezwolenie na przedłużenie pracy bloku 2 Elektrowni Jądrowej Laguna Verde o kolejne 30 lat, tj. do 10 kwietnia 2055 roku. Podobny proces dla 1. bloku miał miejsce w 2020 roku, w wyniku czego może on pracować do 2050 roku.

Laguna Verde jest jedyną elektrownią jądrową w Meksyku składającą się z dwóch bloków o mocy 775 MWe, wyposażonych w reaktory wodne wrzące BWR-5, których dostawcą był General Electric. Właścicielem i operatorem, działającej od 1990 roku elektrowni jądrowej jest Federalna Komisja Energii Elektrycznej CFE (Comision Federal de Electricidad).

Proces przedłużania okresu eksploatacji bloków jądrowych (LTO - ang. long-term operation) w różnych krajach świata jest dość powszechną praktyką, ale, jak zauważa World Nuclear News, niezwykłość obecnej sytuacji polega na tym, że w przypadku reaktorów tego typu zwykle wydaje się takie zezwolenie na kolejnych 10 lub 20 lat, a przedłużenie o 30 lat jest raczej rzadkim wydarzeniem.

W sumie oba bloki Elektrowni Jądrowej Laguna Verde zapewniają tylko 3-4% produkcji energii elektrycznej w Meksyku (głównymi źródłami energii są gaz - 63% i ropa naftowa - 10%), jednak w przyszłości sytuacja ta może ulec zmianie, ponieważ od 2019 roku pojawiły się propozycje budowy dwóch nowych bloków w tej elektrowni a także dwóch kolejnych w nowej lokalizacji nad brzegiem Oceanu Spokojnego. Raport Departamentu Energii opublikowany w zeszłym tygodniu dopuszcza taką perspektywę, ale bez konkretnych szczegółów.


Podziel się z innymi


Komentarze