Serwis informacyjny
Chiński Taishan-1 powrócił do pracy
Data dodania: czwartek, 18 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl
Jak informuje portal World Nuclear News, do ruchu powrócił chiński blok Taishan-1.
Instalacja, którą przekazano do planowej eksploatacji w grudniu 2018 roku jako pierwszy na świecie blok energetyczny z reaktorem Areva EPR, została 30 lipca 2021 roku, w połowie swojej drugiej kampanii paliwowej, odstawiona do pozaplanowego remontu po tym, jak w czerwcu w obiegu pierwotnym wykryto wzrost stężenia gazów szlachetnych świadczący o uszkodzeniu paliwa.
Jak podał Państwowy Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego ChRL, uszkodzeniu uległo „około pięciu” spośród przeszło 60 tysięcy koszulek elementów paliwowych – w rdzeniu reaktora EPR znajduje się 241 zestawów paliwowych złożonych z 265 prętów każdy. W ciągu ubiegłego roku dokonano wymiany uszkodzonych elementów oraz badano przyczyny ich uszkodzenia.
Jak poinformowano w komunikacie giełdowym koncernu GCN, współwłaściciela bloku, z 16 sierpnia b.r. „prace związane z przeglądami i remontem bloku Taishan-1 zostały zakończone i blok Taishan-1 zostanie podłączony do systemu w celu podjęcia wytwarzania 15 sierpnia”. WNN informuje dodatkowo, że chiński dozór wydał zgodę na rozruch instalacji po przeprowadzonej w dniach 26-29 lipca inspekcji. Dostępne komunikaty dozoru i właścicieli nie podają natomiast informacji o przyczynach zaistniałych uszkodzeń.
Warto przy okazji wspomnieć, że zainstalowane w chińskiej elektrowni Taishan reaktory EPR nie są identyczne z realizowanymi aktualnie w Europie. Wersja zrealizowana w Chinach, określana w bazach danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jako EPR-1750, charakteryzuje się nieco większą mocą. Reaktory zainstalowane w Taishan osiągają po 4590 MW mocy cieplnej, podczas gdy EPR realizowane we Francji i Finlandii mają moc tylko 4300 MW. Z kolei deklarowana moc znamionowa reaktorów budowanych w brytyjskiej EJ Hinkley Point C (nawiasem mówiąc również określanych jako EPR-1750) to 4524 MW. Z dostępnych informacji wynika, że wyższa moc reaktorów pracujących w Taishan wynika z nieco wyższych parametrów termodynamicznych w rdzeniu.
Na zdjęciu oba bloki Elektrowni Jądrowej Taishan (fot. EDF Energy via Wikipedia)