Serwis informacyjny

Bild: ZDF manipulował obrazem elektrowni jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 8 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował w zeszłym tygodniu niemiecki dziennik Bild, drugi program niemieckiej telewizji publicznej ZDF wielokrotnie i celowo manipulował obrazem filmowanych elektrowni jądrowych w celu pokazania ich rzekomego, negatywnego wpływu na środowisko.

Jak wynika z przedstawionego raportu Bild, Zweites Deutsches Fernsehen w transmisjach oraz publikowanych materiałach, w tym filmach w serwisie YouTube, dokonywał przetwarzania obrazu dorysowując nad chłodniami kominowymi elektrowni jądrowych ciemne, groźnie wyglądające chmury sugerujące widzom emitowanie przez nie szkodliwych substancji.

Praktyki te zostały zaobserwowane i zglaszane przez widzów ZDF już w kutym br, jednakże wtedy niemiecka telewizja twierdziła, że część obrazu została zaciemniona celem lepszej widoczności umieszczanych w materiale napisów, co również było podważane ponieważ w większości napisy znajdowały się poza obszarem zaciemień.

Na zapytanie dziennikarzy Bild dotyczacych kolejnych manipulacji, ZDF odpowiedział, iż "ciemne chmury" w programie dotyczącym możliwości wystąpienia blackoutu miały symbolizować warunki bezwietrznej pogody, tzw. "Dunkelflaute. Jednakże jak zauwazył Bild były one dorysowywane wylącznie nad chłodniami elektrowni jądrowych, a nie było ich przy omawianiu innych źródeł energii.

Po interwencji Bild, cześc materialow ZDF zistalo zmienionych. Link do artykułu Bild
- https://www.bild.de/politik/inland/politik-inland/zuschauer-ueben-kritik-zdf-faerbt-wasserdampf-von-akw-dunkler-wieder-einmal-80882014.bild.html

Na zdjęciu screen z materiałów ZDF, fot. ZDF

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze