Serwis informacyjny

Istnieje techniczna możliwość restartu atomu w Niemczech

Data dodania: piątek, 5 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Trzy niemieckie reaktory jądrowe wyłączone w 2021 roku mają możliwość ponownego uruchomienia, poinformował w wywiadzie dla „Welt” Joachim Bühler, CEO TÜV-Verband – inspekcji technicznej, która w Niemczech zajmuje się kontrolami bezpieczeństwa.

Według jego opinii reaktory Brokdorf, Grohnde i Gundremimingen C są w doskonałym stanie technicznym i mogłyby rozpocząć ponowną pracę najdalej w ciągu kilku miesięcy. W tym czasie przeprowadzone zostałyby niezbędne inspekcje umożliwiające uzyskanie nowych zezwoleń dozoru jądrowego na ich pracę. Wskazał też, że póki co z technicznego punktu widzenia nie istnieje przewidywany horyzont końca ich pracy.

Jak informowaliśmy wcześniej, w lipcu okazało się, że wbrew zapowiedziom niemieckiego rządu trzy ostatnie jeszcze działające reaktory (Emsland, Isar-2 i Neckarwestheim-2) mogą pracować dłużej niż do końca tego roku, mają też zapas paliwa na co najmniej kilka miesięcy, co daje możliwość uzupełnienia jego zapasu na kolejne lata tak, by trwale utrzymać je w ruchu.

Wszystko to oznaczałoby, że nie tylko Niemcy nie muszą wyłączać trzech ostatnich reaktorów z końcem tego roku, ale mogą w dość szybkim czasie przywrócić do pracy kolejne trzy. Łącznie pracujące, niemieckie bloki jądrowe miałyby moc elektryczną netto ponad 8 GW i pokrywałyby ponad 10% niemieckiego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Przeczy to dotychczasowemu stanowisku niemieckiego rządu, który twierdził, że dalsza eksploatacja niemieckiej floty reaktorów jądrowych jest niemożliwa i nie może ona pomóc w przeciwdziałaniu przewidywanemu zimą i jesienią kryzysowi energetycznemu. Stanowisko to spotkało się z kontrą przedstawicieli m.in rządów Bawarii i Badenii-Wirtembergii, na terenie których nadal pracują dwa reaktory.

Co ciekawe zmienia się też stanowisko antyjądrowej, Partii Zieloni, a przynajmniej jej bawarskiej części: Ludwig Hartmann – lider bawarskiej grupy Zielonych powiedział w wywiadzie dla „Augsburger Allgemeine”, że nie wyklucza dalszej eksploatacji działających jeszcze elektrowni do końca roku, a nawet dłużej tak, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.

Na zdjęciu blok jądrowy Isar-2, fot. E.ON Kernkraft GmbH


Podziel się z innymi


Komentarze