Serwis informacyjny

Pierwsze zamówienia na modernizację rumuńskiej Elektrowni Jądrowej Cernavoda

Data dodania: poniedziałek, 1 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Kanadyjska firma Candu Energy poinformowała o podpisaniu z Nuclearelectrica pierwszego kontraktu na remont 1. bloku rumuńskiej Elektrowni Jądrowej Cernavoda. Szeroko zakrojone prace modernizacyjne reaktora wydłużą jego żywotność do 2060 roku.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Kontrakt, o wartości 64 mln CAD, obejmie prace inżynieryjne oraz zamówienia na wymianę rur w rdzeniu reaktora. Bloki Candu to ciśnieniowe reaktory chłodzone ciężką wodę o projektowanej żywotności 30 lat, z możliwościa wydłużenia o kolejne 30 lat z zastrzeżeniem przeprowadzenia generalnego remontu. Oznacza to wymianę kluczowych elementów w rdzeniu reaktora: kanałów paliwowych, rurek ciśnieniowych i podajników paliwa.

Candu Energy kilkakrotnie brała udział w tego typu pracach w kanadyjskich elektrowniach Darlington, Bruce i Point Lepreau, a także w południowokoreańskiej Wolsong i argentyńskiej Embalse. Candu Energy poinformowało, że wyśle ​​wyspecjalizowany personel do Rumunii, natomiast Nuclearelectrica ​​zatrudniła 100 osób, z których część będzie spędzać czas w Kanadzie w elektrowniach, które już przeszły ten proces.

- Rumunia potrzebuje odnowionych mocy jądrowych do produkcji czystej, stabilnej i przystępnej cenowo energii, jako rozwiązania dla osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego i ochrony konsumentów – powiedział Cosmin Ghiță, dyrektor generalny Nuclearelectrica. Zauważył, że Cernavoda 1 zaspokoiła 9% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną w ciągu 25 lat swojej działalności, unikając przy tym emisji 125 milionów ton dwutlenku węgla.

Nuclearelectrica planuje eksploatować 1. blok do końca 2026 roku, a następnie w latach 2027-2029 przeprowadzić modernizację. Po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne ponownego uruchomienia 1. blok powinien następnie funkcjonować do około 2060 roku. Projekt stanowi zatem ważny punkt w polityce Rumunii do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla od 2050 roku. Całkowity koszt modernizacji szacowany jest na 1,85 mld EUR.

O dziewięć lat młodszy blok nr 2 również przejdzie podobną modernizację, a powinno nastąpić to w 2037 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze