Serwis informacyjny

Last Energy i Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały porozumienie w sprawie SMR

Data dodania: piątek, 29 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Poziom SMRozy w Polsce sięgnął absurdu. Po dotychczasowych umowach o współpracy czy porozumieniach pomiędzy Synthos Green Energy, PKN Orlen a GE Hitachi, KGHM, Unimot czy Tauron a Nuscale pod koniec czerwca podobną umowę z amerykańską firmą Last Energy podpisała Enea a wczoraj Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z wrocławską firmą DB Energy.

Jak poinformowały firmy w komunikacie, 28 lipca, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i DB Energy podpisały list intencyjny z Last Energy Polska, dotyczący budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych SMR o łącznej mocy elektrycznej 200 MW, a także odbioru energii przez okres min. 24 lat przez LSSE oraz najemców strefy.

Czwartkowe porozumienie to kontynuacja działań rozpoczętych na początku czerwca 2022 roku, kiedy to firmy podpisały protokół uzgodnień w zakresie rozwoju SMR na rzecz zakładów przemysłowych.

- Polska jest jednym z pierwszych państw, w których Last Energy planuje wdrożyć opracowaną technologię SMR. Cieszymy się, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wyraziła swoje zainteresowanie naszą technologią, a także chęć podpisania długoterminowego kontraktu na odbiór wyprodukowanej energii. Przed nami proces identyfikacji potencjalnych lokalizacji, a następnie potwierdzenie założeń projektowych. Rozwijana współpraca ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla polskiego przemysłu i społeczeństwa – powiedział Damian Jamroz, prezes Last Energy Polska.

Last Energy Polska jest spółką zależną amerykańskiej firmy Last Energy, która tworzy nowy system rozwoju i dostawy małych modułowych elektrowni jądrowych. Inwestorem i członkiem zarządu Last Wnergy jest Luke Nosek, amerykański inwestor polskiego pochodzenia, który w 2008 roku przeprowadził pierwszą inwestycję typu venture w SpaceX Elona Muska i od tego czasu zasiada w radzie SpaceX.

Technologie SMR po wyjściu z fazy koncepcyjnej i przeprowadzeniu komercyjnych wzdrożeń znajdą w przyszłości swoje zastosowania i zapewne odegrają swoją rolę w pewnych szczególnych warunkach. Jednakże obecnie Polska, której system energetyczny jest oparty w 70% o spalanie węgla i rozwijaną obecnie energetykę gazową potrzebuje szybkiej i przeprowadzonej na wielką skalę dekarbonizacji.

Dlatego program PEJ zakłada budowę w jego podstawie dużych reaktorów PWR. Również spółki skarbu zamiast planowania budowy kilkunastu bloków o mocach rzędu 20-77 MWe powinny skorzystać np. z opracowanego przez polskich naukowców modelu Sa-Ho i przystąpić do zapewnienia sobie taniej i stabilnej energii z dużych reaktorów PWR. Budowa kilkunastu SMR, małych z mocy ale nie z gabarytów nie będzie bowiem ani szybszą ani tańszą.


Podziel się z innymi


Komentarze