Serwis informacyjny

Niemcy nie wyłączą ostatnich bloków jądrowych?

Data dodania: wtorek, 19 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Jak podała wczoraj agencja Reuters Rząd Niemiec rozważa możliwość późniejszego niż pierwotnie zakładano odejścia od energetyki jądrowej. Dotychczas rząd zapowiadał całkowitą rezygnację z energetyki jądrowej z końcem tego roku jako nieodwołalną.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu przez niemieckie media informacji, iż tamtejszy rząd jest w posiadaniu ekspertyzy wykonanej przez TÜV Süd, według której blok Isar-2 w Bawarii ma na stanie paliwo pozwalające mu działać do sierpnia 2023 roku.

Jak pisaliśmy 4 lipca 2022 roku, w tym czasie możliwe również było, bez wyłączania elektrowni dokonać dziesięcioletniego przeglądu bezpieczeństwa, z którego zrezygnowano ze względu na plany jej wyłączenia 31 grudnia 2022.

Podejmując teraz decyzję o dalszej jego pracy, można dostarczyć świeże paliwo jądrowe na kolejne lata pracy a blok będzie mógł bez przeszkód technicznych działać co najmniej do 2028 roku.

Przeprowadzone w ostatnich tygodniach sondaże opinii publicznej pokazały, iż wobec kryzysu na rynku energii elektrycznej i gazu jaki zarysował się pod koniec ubiegłego roku, a następnie rosyjskiej inwazji na Ukrainę 57-65% respondentów opowiada się za utrzymaniem działania ostatnich trzech niemieckich bloków jądrowych.

Rezygnacja z energetyki jądrowej była jednym z kluczowych elementów niemieckiej transformacji energetycznej planowanej od początku stulecia (niektóre media kojarzą ją błędnie z katastrofą w Fukushimie z 2011 roku). Stanowi ona jasno wskazany cel sam w sobie, choć jednocześnie ma być ona też elementem budowy energetyki bezemisyjnej (sic!).

W związku z realizowanym konsekwentnie programem wyłączania elektrowni jądrowych, obecnie w ruchu pozostają już tylko trzy bloki: Emsland (1406 MW), Isar-2 (1485 MW) i Neckarwestheim-2 (1400 MW). Są to jednostki z niemieckimi reaktorami wodnymi ciśnieniowymi typu Konvoi, uruchomione w latach 1988-1989, a więc należą do najmłodszych europejskich instalacji tego typu. Są też jednymi z najbardziej niezawodnych i najlepiej wykorzystanych: ich współczynniki wykorzystania mocy zainstalowanej z przeszło trzech dekad eksploatacji to odpowiednio 93,0%, 89,7% oraz 91,2%.


Podziel się z innymi


Komentarze