Serwis informacyjny

Korea Południowa planuje utrzymać co najmniej 30% udziału energii jądrowej do 2030 roku

Data dodania: czwartek, 7 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Rząd Korei Południowej opracował nową politykę energetyczną, która ma na celu utrzymanie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym kraju do 2030 roku na poziomie co najmniej 30%. Przewiduje również wznowienie budowy 3. i 4. bloku Elektrowni Jądrowej Shin Hanul.

Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP

Nowa polityka energetyczna została ogłoszona na posiedzeniu gabinetu pod przewodnictwem nowego prezydenta Jun Suk-yeol, który urząd objął 10 maja 2022 roku. Prezydent już podczas kampanii wyborczej zapowiedział odwrót od antyatomowej polityki swojego poprzednika i przywrócenie mu pozycji globalnego gracza na światowym rynku technologii jądrowych.

Były prezydent Korei Mun Jae-in wprowadził politykę dotyczącą stopniowego wycofywania się z energii jądrowej po objęciu przez niego urzędu w 2017 roku w następstwie wypadku do którego doszło w japońskiej Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daichii w 2011 roku. W 2017 roku zawieszono również, rozpoczęte w 2016 roku, prace projektowe w zakresie budowy nowych bloków jądrowych w Elektrowni Jądrowej Shin Hanul.

- Na tle globalnego pragnienia neutralności klimatycznej, eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i niepewności w globalnym łańcuchu dostaw energii, bezpieczeństwo energetyczne i osiągnięcie celów neutralności klimatycznej są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii Korei Południowej.

W oświadczeniu stwierdzono, że w celu przywrócenia "celowego i rozsądnego" bilansu energetycznego, budowa 3. i 4. bloku Elektrowni Jądrowej Shin Hanul powinna zostać wznowiona "w celu zwiększenia udziału energii jądrowej do 30% do 2030 roku".

Nowa polityka ma również na celu wzmocnienie eksportu nowych gałęzi przemysłu energetycznego i "wykorzystanie ich jako motorów wzrostu". Stawia sobie za cel eksport 10 elektrowni jądrowych do 2030 roku, a także opracowanie projektu koreańskiego małego reaktora modułowego. Rząd poinformował, że polityka ma na celu "ożywienie łańcucha dostaw energetyki jądrowej poprzez wczesne zamówienia na projekty".

Zgodnie z polityką, rząd Korei Południowej stwierdził również, że cele w zakresie dostaw energii ze źródeł odnawialnych muszą zostać "przywrócone do racjonalnych i realistycznych warunków" a miks źródeł energii, takich jak energia słoneczna i morska energetyka wiatrowa, muszą zostać określone tak, aby osiągnąć "optymalny wynik".

- Sprawne wdrożenie wyżej wymienionej nowej polityki energetycznej pomoże zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych z 81,8% (2021) do 60% (2030). Ponadto oczekuje się, że do 2030 roku powstanie 100 000 nowych miejsc pracy poprzez rozwój nowych gałęzi przemysłu energetycznego i eksportu - poinformowało koreańskie ministerstwo.


Podziel się z innymi


Komentarze