Serwis informacyjny

Korea i Polska zacieśniają współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej i przemysłu zaawansowanych technologii

Data dodania: piątek, 1 lipca 2022, autor: nuclear.pl

30 czerwca w Warszawie odbył się „Korean Nuclear and High-tech Day 2022”, którego ideą było wzmocnienie współpracy między Polską a Koreą Południową w zakresie technologii jądrowych. Współorganizatorami spotkania były Polska Izba Energetyki i Ochrony Środowiska oraz firma Korea Hydro & Nuclear Power, która 21 kwietnia 2022 roku złożyła ofertę techniczną i cenową na budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział Chang-Yang Lee, Minister Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei, Jae-Hoon Chung, Prezes i Dyrektor Generalny KHNP, przedstawiciele polskiego rządu oraz liczne grono polskich przedsiębiorstw zainteresowanych udziałem w projekcie budowy pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce.

Celem „Korean Nuclear and High-tech Day 2022” było rozszerzenie współpracy pomiędzy Koreą Południową a Polską, szczególnie w zakresie transferu technologii energetyki jądrowej i międzynarodowego rozwoju. Wydarzenie było skierowane do polskich firm zainteresowanych udziałem w budowie pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce i wzięło w nim udział około 200 uczestników.

Uczestnicy omówili doświadczenia koreańskiego przemysłu jądrowego i możliwości technologii z Korei, a także dokonania polskiego sektora energetycznego. Delegacja koreańska zaprezentowała również potencjał krajowego przemysłu zaawansowanych technologii związanych choćby z rynkiem baterii, wykorzystaniem wodoru, czy obronnością.

Tego samego dnia odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy koreańskimi i polskimi firmami w celu pogłębienia kooperacji w ramach polskiego projektu budowy elektrowni jądrowych i stworzenia fundamentów do wejścia na rynki europejskie. KHNP zawarło porozumienia z trzema polskimi firmami - ILF Poland, BAKS i RAFAKO - dotyczące m.in. wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju sieci łańcucha dostaw, tworzenia kanałów komunikacji, a także badań i rozwoju. Podpisano również porozumienia o współpracy pomiędzy członkami Team Korea a polskimi firmami, takimi jak ZRE Katowice, Ethos Energy Poland, Monta Materials Handling, ZARMEN i Polimex Mostostal.

- Rozwój energetyki jądrowej w Polsce to ogromna szansa dla naukowców i inżynierów, a także dla polskiego przemysłu. Zgodnie z założeniami „Programu polskiej energetyki jądrowej”, udział polskich partnerów w budowie pierwszej elektrowni jądrowej ma wynosić 40 proc. przy budowie pierwszego bloku i stopniowo wzrastać wraz z budową kolejnych reaktorów. Firma KHNP, która od kilkudziesięciu lat buduje elektrownie w Korei i za granicą, jest świadoma wyzwań związanych z rozwojem energetyki jądrowej. Dlatego wiemy też, jak istotną rolę w tym procesie odgrywają lokalne firmy i chcielibyśmy, aby polskie przedsiębiorstwa uczestniczyły w tym przełomowym projekcie energetycznym - powiedział w czasie spotkania Jae-Hoon Chung, prezes i dyrektor generalny KHNP.

21 kwietnia KHNP złożyło Polsce ofertę techniczną i cenową na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Oferta zakłada budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8400 MW. Pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę już w 2033 roku, zgodnie z przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej harmonogramem. Ponadto w złożonej propozycji znalazły się takie szczegóły jak harmonogram budowy i plan zarządzania projektem. W swojej ofercie południowokoreańska firma odniosła się również do wybranej lokalizacji, transferu technologii oraz szkoleń i edukacji, które są ważnymi aspektami dla polskiego rządu.

Jednym z projektów, w których pracują już w pełni nowoczesne i bezpieczne reaktory APR1400 generacji III+, które spółka KHNP zaoferowała także polskiemu rządowi, jest elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Niedawno rozpoczęto prace nad załadunkiem paliwa do trzeciego reaktora w tej elektrowni, co jest ostatnim krokiem na drodze do osiągnięcia pełnej operacyjności obiektu. Pierwsze dwa bloki elektrowni Barakah już działają, dostarczając poprzez krajową sieć energetyczną czystą energię do domów i przedsiębiorstw w całym kraju. Budowa elektrowni jądrowej w Barakah jest przykładem międzynarodowego projektu KHNP, który został zrealizowany nie tylko w założonym budżecie, ale także zgodnie z przyjętym harmonogramem.


Podziel się z innymi


Komentarze