Serwis informacyjny

BWX Technologies wybrane do budowy mikroreaktora Pele

Data dodania: poniedziałek, 13 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma BWX Technologies poinformowała, iż w ramach kontraktu przyznanego przez Biuro Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA zbuduje pierwszy zaawansowany mikroreaktor jądrowy w Stanach Zjednoczonych. Pełnowymiarowy prototyp przenośnego mikroreaktora Pele zostanie ukończony i dostarczony w 2024 roku do testowania w Idaho National Laboratory.

Biuro Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony USA ogłosiło w kwietniu decyzję o kontynuowaniu projektu budowy prototypowego mobilnego mikroreaktora zasilanego paliwem TRISO w zakładzie INL po wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla reaktora. Do opracowania ostatecznego projektu prototypowego mobilnego wysokotemperaturowego reaktora gazowego zostały wybrane BWXT Advanced Technologies i X-energy.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Biuro Zdolności Strategicznych dokonało ostatecznego wyboru i kontrakt o wartości około 300 milionów dolarów, w zależności od wybranych opcji, na dokończenie projektowania i dostawę reaktora otrzymało BWX Technologies.

- Naszą misją jest projektowanie, budowanie i testowanie nowych technologii jądrowych w celu ochrony środowiska przy jednoczesnym dostarczaniu energii i jesteśmy podekscytowani tą konkurencyjną ofertą po latach ciężkiej pracy naszego zespołu projektowego i inżynieryjnego - powiedział Joe Miller, prezes BWXT Advanced Technologies.

- Cały przemysł jądrowy zdaje sobie sprawę, że zaawansowane reaktory są ważnym krokiem naprzód w celu wsparcia rosnących potrzeb energetycznych i znaczących imperatywów redukcji emisji dwutlenku węgla - dodał.

Mikroreaktor jest mobilną konstrukcją, która będzie w stanie generować energię elektryczną z mocą 1-5 MWe przez co najmniej trzy lata. Będzie to pierwszy reaktor jądrowy IV generacji wytwarzający energię elektryczną zbudowany w USA. Dodatkową zaletą urządzeń ma być możliwość wykorzystania ich nie tylko do zastosowań wojskowych, ale także w razie wystąpienia klęsk żywiołowych czy na potrzeby dostarczania energii elektrycznej do odległych miejsc.

Mobilna konstrukcja reaktora zbudowana jest z modułów, które zawierają komponenty mikroreaktora w 20-stopowych kontenerach ISO (tzw. morskich). Zakłada się, że reaktor będzie mógł być transportowany drogą powietrzną, drogową, kolejową lub morską. Po przyjeździe system zostanie zmontowany w ciągu zaledwie 72 godzin. Wyłączenie, chłodzenie i demontaż w celu ponownego transportu ma nastąpić w mniej niż siedem dni.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze