Serwis informacyjny

Zsynchronizowano z systemem elektroenergetycznym 1. blok Elektrowni Jądrowej Shin Hanul

Data dodania: poniedziałek, 13 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

9 czerwca po raz pierwszy zsynchronizowano z systemem elektroenergetycznym blok nr 1 Elektrowni Jądrowej Shin Hanul. Jest to pierwszy z dwóch budowanych tam bloków z reaktorami APR-1400.

Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP

Budowę dwóch jednostek z blokami APR-1400 w elektrowni Shin Hanul (czy też Shin Ulchin, bo tak wtedy ją nazywano) zatwierdzono na szczeblu rządowym w kwietniu 2009 roku. Choć elektrownia ma osobną nazwę i jej bloki numerowane są od nowa, to lokalizacja ta znajduje się tuż obok starszej elektrowni Hanul (do 2013 roku Ulchin/Uljin), w której pracuje sześć bloków klasy 1000 MW – dwa konstrukcji francuskiej wybudowane na przełomie lat 70. i 80. oraz cztery udoskonalone koreańskie OPR1000 uruchamiane w latach 90. ubiegłego wieku.

Pierwszy beton pod reaktor nr 1 nowego zakładu wylano w lipcu 2012 roku; ówcześnie rozruch planowano na rok 2018. Do budowy drugiego bloku przystąpiono rok później. Choć nie są to pierwsze realizowane w Republice Korei bloki z reaktorami APR1400 (te powstały elektrowni Shin Kori jako jej bloki nr 3 i 4, uruchomiono je w latach 2016 i 2019), to są one pierwszymi, w których zastosowano koreańskie pompy chłodziwa i szereg innych elementów, co czyni je zgodnie z podawanymi publicznie informacjami wolnymi od praw własności intelektualnej amerykańskiej firmy Westinghouse (co ma rzecz jasna znaczenie w kontekście ewentualnego eksportu konstrukcji).

Budowa nowych bloków została opóźniona m.in. ze względu na konieczność wzmocnienia konstrukcji z uwagi na zmianę przepisów dotyczących odporności na zjawiska sejsmiczne. To samo doprowadziło do przedłużenia budowy bloku Shin Kori 4 (ale nie trzeciego, bo ten został uruchomiony wcześniej). Fazę budowy Shin Hanul 1 zakończono w związku z tym w kwietniu 2020 roku (z trzyletnim opóźnieniem – ten etap prac oryginalnie był zaplanowany na kwiecień 2017), jednak na tym problemy nie zakończyły się. Podczas rozruchu części reaktorowej napotkano na problemy z oprogramowaniem, wystąpiło też lokalnie trzęsienie ziemi, które doprowadziło do dalszych opóźnień z zezwoleniami na rozruch. Ostatecznie trzeba było ponad dwóch lat aby zbudowany blok energetyczny zsynchronizować z systemem. Przekazanie do eksploatacji planowane jest jeszcze w bieżącym roku.

APR1400 to obecnie flagowy produkt południowokoreańskiego przemysłu jądrowego. Poza czterema blokami w Korei, został on wykorzystany do budowy czteroblokowej elektrowni Barakah w Abu Zabi (dwa bloki już w ruchu, dwa w końcowych fazach budowy), bowiem koreański przemysł planował rozwinąć w oparciu o tę technologię działalność eksportową. Ten sam typ reaktora oferowany jest także Polsce, a jego zmniejszona – zgodnie z wymogami inwestora – wersja APR1000 stanowi przedmiot oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia na realizację czeskiego bloku Dukovany 3.

Jeszcze kilka lat temu planowano także realizację kolejnych bloków tego typu w Republice Korei, jednak te plany te zostały zarzucone w okresie urzędowania niechętnego energii jądrowej prezydenta Moon Jae-ina (2017–2022). Teraz sytuacja ma szansę zmienić się z uwagi na wybór na ten urząd Yoon Suk-yeola z Partii Władzy Ludowej.


Podziel się z innymi


Komentarze