Serwis informacyjny

Wydano zezwolenie na uruchomienie 2. bloku EJ Shimane

Data dodania: poniedziałek, 6 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała japońska agencja NHK gubernator prefektury Shimane, wydał zezwolenia na ponowne uruchomienie drugiego bloku Elektrowni Jądrowej Shimane.

Położona w zachodniej części kraju na wybrzeżu Morza Japońskiego dwublokowa elektrownia wyposażona jest w reaktory wrzące BWR-3 oraz BWR-5. W 2006 roku w Elektrowni rozpoczęto również budowę bloku ABWR.

- Polityka rządu polega na stawianiu bezpieczeństwa na pierwszym miejscu i jeśli okaże się, że jakakolwiek elektrownia spełnia nowe normy regulacyjne, uszanujemy ich decyzję i przystąpimy do ponownego uruchomienia elektrowni ze zrozumieniem społeczności lokalnej – powiedział na konferencji prasowej w Tokio Sekretarz Generalny Gabinetu Hirokazu Matsuno.

Według niego „energia jądrowa jest ważnym źródłem energii pod względem stabilności dostaw, efektywności ekonomicznej i dekarbonizacji”.

- W szczególności przy obecnym braku dostaw energii i ciągłym wzroście cen paliw konieczne jest maksymalizowanie wykorzystania energii jądrowej z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa – dodał Matsuno.

Zgromadzenie Legislacyjne Prefektury Shimane oraz pięć innych miast i gmin położonych w promieniu 30 km od elektrowni również wyraziło zgodę na plany ponownego uruchomienia obiektu. Ponadto blok przeszedł wstępną ocenę bezpieczeństwa przez japoński dozór jądrowy.

Właściciel i operator elektrowni, firma Chugoku Electric Power planuje zakończyć przygotowania do ponownego uruchomienia bloku do lutego 2023 roku. Zatwierdzeniu podlegają jeszcze plany ewakuacji na wypadek zagrożenia, gdyż w promieniu 30 km od elektrowni mieszka ok. 450 tys. osób. Jeśli blok przejdzie wszystkie niezbędne przeglądy, można go ponownie uruchomić nie wcześniej niż w przyszłym roku.


Podziel się z innymi


Komentarze