Serwis informacyjny
Westinghouse podpisał MoU z Saskatchewan w sprawie rozwoju mikroreaktora eVinci
Data dodania: poniedziałek, 30 maja 2022, autor: nuclear.pl
Rada Badawcza Saskatchewan, kanadyjskiej prowincji leżącej w środowej części kraju oraz Westinghouse Electric Canada poinformowały o podpisaniu porozumienia o współpracy w zakresie rozwoju mikroreaktorów jądrowych w Saskatchewan.
Westinghouse i SRC wspólnie opracują projekt lokalizacji mikroreaktora eVinci w Saskatchewan do rozwoju i testowania zastosowań przemysłowych, badawczych i energetycznych, który w ich opini będzie stanowił dostosowane rozwiązanie dla unikalnych, niezawodnych potrzeb Saskatchewan w zakresie czystej energii.
- Przez 38 lat SRC była licencjonowanym właścicielem i operatorem reaktora jądrowego SLOWPOKE-2 i nie możemy się doczekać, aby wykorzystać to doświadczenie z Westinghouse – powiedział Jeremy Harrison, minister odpowiedzialny za SRC. - Praktyczne doświadczenie zdobyte przez SRC można zastosować w powstającej technologii jądrowej, takiej jak SMR, ponieważ zastanawiamy się, jak najlepiej zasilić naszą przyszłość - dodał.
- Nowoczesne reaktory jądrowe są w stanie zapewnić bezpieczną, czystą, bazową energię, która zaspokoi codzienne potrzeby mieszkańców Saskatchewan - powiedział Don Morgan, minister odpowiedzialny za SaskPower. - Postęp energetyki jądrowej w naszej prowincji nie tylko zmodernizuje naszą sieć energetyczną, ale zaowocuje miliardami dolarów dodatkowej działalności gospodarczej - dodał.
- Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z SRC, aby zapewnić rozwiązania dostosowane do potrzeb Saskatchewan w zakresie czystej energii dzięki naszej technologii mikroreaktora eVinci – powiedział Edouard Saab, prezes Westinghouse Electric Canada. - Opierając się na dziesięcioleciach innowacji, mikroreaktor eVinci zapewnia bezemisyjną, przenośną, bezpieczną i skalowalną energię, jednocześnie tworząc miejsca pracy w lokalnych społecznościach i realizując kanadyjskie cele Net Zero - dodał.
Mikroreaktor eVinci i otaczająca go infrastruktura są w przybliżeniu o połowę mniejsze od lodowiska hokejowego. Jest klasyfikowany jako mikroreaktor zdolny do wytworzenia 5 MW energii elektrycznej lub ponad 13 MW ciepła.
Mikroreaktor zapewnia rozwiązania w zakresie zasilania na małą skalę, aczkolwiek może znaleźć różnorakie zastosowania, w tym zasilanie odległych zakładów wydobywczych, odległych społeczności, indywidualne ogrzewanie i zasilanie infrastruktury przemysłowej, rozproszone wytwarzanie wodoru i inne.