Serwis informacyjny

Rolls-Royce poszukuje lokalizacji dla swojego SMR w północnej Walii

Data dodania: niedziela, 15 maja 2022, autor: nuclear.pl

Brytyjska firma Rolls-Royce SMR potwierdziła, że ​​koncentruje się w poszukiwaniu dogodnej lokalizacji dla swojego małego reaktora modułowego SMR w północnej Walii.

Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce
Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce

- Północna Walia, obok Zachodniej Kumbrii, ma jedne z najlepszych lokalizacji do lokalizacji pierwszych elektrowni z małym reaktorem modułowym SMR Rolls-Royce – powiedział Tom Samson, podczas wizyty w Wylfie, gdzie wraz z Kwasi Kwartengem, sekretarzem stanu Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, oraz Gregiem Handsem, ministrem stanu, posła Grega Handsa, omawiali możliwości wprowadzenia nowych mocy jądrowych na wyspie Anglesey.

- Istniejące połączenie z siecią, infrastruktura i dostęp do wysoko wykwalifikowanej siły roboczej to niektóre z głównych powodów, dla których Rolls-Royce SMR postrzega te lokalizacje jako najszybszą drogę do rozmieszczenia naszych elektrowni i rozpoczęcia dostarczania Wielkiej Brytanii czystej, niedrogiej i zrównoważonej energii elektrycznej dla przyszłe pokolenia - dodał.

Podczas wizyty Sekretarz Stanu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej zapowiedział utworzenie rządowego funduszu przyszłego rozwoju energii jądrowej (FNEF).

Tom Samson z zadowoleniem przyjął ogłoszenie, mówiąc: - Uruchomienie funduszu to doskonała wiadomość i z zadowoleniem przyjmujemy każdy krok rządu, który zmniejsza ryzyko rozwoju i wprowadza pewność – co może stanowić przeszkodę w budowaniu nowych elektrowni jądrowych w odpowiednim tempie - powiedział Tom Samson, z zadowoleniem przyjmując zapowiedź sekretarza.

- Biorąc pod uwagę ogromny potencjał budowy SMR Rolls-Royce’a w całej Wielkiej Brytanii, nowy fundusz – wraz z uruchomieniem inicjatywy Great British Nuclear – może odegrać zasadniczą rolę w pomocy w wyborze lokalizacji i rozpoczęciu realizacji wbrew aspiracjom rządu do 24 GW nowa energetyka jądrowa do 2050 roju- dodał Samson.


Podziel się z innymi


Komentarze