Serwis informacyjny
Framatome utworzył spółkę Framatome Bulgaria
Data dodania: niedziela, 24 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl
19 kwietnia francuski Framatome poinformował o utworzeniu spółki zależnej Framatome Bulgaria. Nowy podmiot został powołany w celu ułatwienia obsługi zadań realizowanych na rzecz bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj.
Umowa serwisowa realizowana przez francuski koncern obejmuje zagadnienia zarządzania starzeniem, remonty planowe i nieplanowe wybranych układów AKPiA, dostawę części zamiennych oraz pięć pakietów modernizacyjnych w branży AKPiA i elektrycznej.
– Utworzenie Framatome Bulgaria w celu wsparcia niedawno zawartej przez nas umowy serwisowej to ważny kamień milowy w naszej długoterminowej współpracy z Bułgarią i rozwoju naszej działalności w regionie – komentuje Catherine Cornand, wiceprezes pionu instalacji istniejących Framatome. – Framatome będzie dalej rozwijać lokalne usługi wsparcia zapewniające niezawodną długoterminową eksploatację EJ Kozłoduj i nieprzerwaną bezpieczną i niskoemisyjną produkcję energii.
W EJ Kozłoduj pracują obecnie dwa bloki z reaktorami WWER-1000 model W-320 o mocy zainstalowanej 1040 MW każdy przekazane do eksploatacji w 1988 i 1993 roku. Odpowiadają one za ok. 40% energii elektrycznej wytwarzanej w Bułgarii. W przeszłości w tej samej elektrowni eksploatowano także cztery bloki z reaktorami WWER-440 w starszej ich odmianie W-230, uruchamiane w latach 1974-1982, zostały one jednak wyłączone w związku z akcesją do Unii Europejskiej jako niespełniające współczesnych wymagań w zakresie bezpieczeństwa (jednostki te miały mniej zaawansowane systemy awaryjnego chłodzenia reaktora od instalacji W-213 eksploatowanych nadal w Czechach i Słowacji).
Framatome to dziś wiodący podmiot francuskiego przemysłu jądrowego powstały w wyniku przekształceń własnościowych w grupie Areva, który powrócił do tradycyjnej nazwy używanej od lat 50. Framatome jest w szczególności dostawcą technologii jądrowej EPR/EPR2/EPR-1200 dla nowych jądrowych bloków energetycznych oraz dostawcą szerokiego zakresu usług wsparcia eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych. Właścicielami koncernu są francuski państwowy koncern EDF (75,5%), Mitsubishi Heavy Industries (19,5%) oraz francuska firma Assystem (5%).