Serwis informacyjny
Amerykanie i Francuzi dostarczą paliwo do Temelina
Data dodania: środa, 13 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl
Czeski koncern energetyczny ČEZ poinformował, iż amerykańska firma Westinghouse i francuska firma Framatome wygrały przetarg na dostawcę zestawów paliwowych do Elektrowni Jądrowej Temelín. Dostawy będą realizowane od 2024 roku i potrwają około 15 lat. Wartość kontraktu jest rzędu miliardów koron.
W przetargu, który został ogłoszony w kwietniu 2020 roku, wzięło udział trzech oferentów: Framatome, TVEL i Westinghouse. Ze względu na konieczność Dywersyfikacji dostaw ostatecznie wybrano dwóch dostawców, aby ČEZ mógł w przyszłości niezawodnie zapewnić płynne dostawy zestawów paliwowych do reaktorów Elektrowni Jądrowej Temelín, minimalizując w ten sposób ryzyko ewentualnej przerwy w dostawach - poinformowała firma.
Obie zwycięskie firmy to światowi liderzy w energetyce jądrowej. Westinghouse, z zakładem produkcyjnym w Szwecji, dostarczał już do Temelína zestawy paliwowe. Framatome, natomiast jest jedynym producentem z siedzibą w Unii Europejskiej, który dostarcza zestawy paliwowe do większości zachodnioeuropejskich elektrowni jądrowych.
Westinghouse Electric Company posiada ponad 60-letnie doświadczenie w energetyce jądrowej na całym świecie. Oferuje produkty i usługi z zakresu projektowania, budowy, zarządzania, serwisowania i utrzymania elektrowni jądrowych, produkcji i serwisu kluczowych elementów jądrowych. Obecnie działa w 19 krajach.
Framatome to międzynarodowa firma z ponad 60-letnią historią zajmująca się projektowaniem bloków jądrowych, projektowaniem, serwisowaniem i instalacją komponentów dla elektrowni jądrowych, produkcją paliwa jądrowego oraz dostarczaniem systemów pomiarowych i kontrolnych. Jest dostawcą 380 reaktorów na całym świecie.
Od początku roku elektrownia Temelín wyprodukowała 5,3 terawatogodzin energii elektrycznej i pokrywa około 20 procent rocznego zużycia energii elektrycznej w Czechach. Razem z EJ Dukovany są to źródła, które wytwarzają największą ilość czystej energii elektrycznej i tym samym przyczyniają się znacząco do bezemisyjnej produkcji grupy ČEZ. Dzięki czeskim elektrowniom jądrowym do atmosfery nie trafia co roku około dwóch milionów ton CO2.