Serwis informacyjny
Czwarty Hualong One pracuje z pełną mocą
Data dodania: wtorek, 5 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl
Jak informuje China National Nuclear Corporation, w dniu 31 marca blok nr 3 pakistańskiej Elektrowni Jądrowej Karaczi po raz pierwszy uzyskał swoją pełną moc znamionową. Karaczi-3 to czwarty na świecie blok wykorzystujący flagową technologię reaktorową przemysłu chińskiego Hualong One i drugi uruchamiany w pakistańskiej elektrowni.
Dla chińskiego przemysłu realizacja dwóch bloków (nr 2 i nr 3) w Karaczi jest wzorcowym projektem eksportowym dla nowej technologii reaktorowej. Budowę bloków rozpoczęto odpowiednio w 2015 i 2016 roku, blok nr 2 został przekazany do planowej eksploatacji w maju ubiegłego roku, podczas gdy blok nr 3 po raz pierwszy zsynchronizowano z systemem energetycznym 4 marca.
Jak informuje portal World Nuclear News, po ukończeniu cyklu prób na pełnej mocy, blok zostanie poddany 100-godzinnemu ruchowi próbnemu, po którego ukończeniu zostanie przekazany do planowej eksploatacji.
Chiński przemysł jądrowy współpracował z Pakistanem już wcześniej – rezultatem tej współpracy była realizacja czterech bloków EJ Chashma z reaktorami CNP-300 (uruchamiane w latach 2000, 2011, 2016, 2017). Tamten projekt był jednak stricte bilateralny, a technologia CNP-300 nie była przeznaczona do szerszego eksportu. Tymczasem Hualong One ma z założenia stać się produktem eksportowym oferowanym na rynku światowym.
Niedawno koncern CNNC podpisał umowę na realizację bloku Atucha 3 z takim reaktorem w Argentynie, jeszcze jeden taki reaktor ma powstać jako piąty blok w EJ Chashma. Z kolei drugi chiński gigant jądrowy CGN uzyskał dla wersji reaktora oznaczonej UK HPR-1000 homologację brytyjskiego dozoru jądrowego. Tym samym Chiny pragną dołączyć do wąskiego klubu państw zdolnych do samodzielnej realizacji elektrowni jądrowych poza swoimi granicami.
Przypomnijmy, że Hualong One to klasyczny reaktor wodny ciśnieniowy dla bloków klasy 1000 MW. Konstrukcja ta reprezentuje generację III, a wywodzi się z wcześniejszej rodziny chińskich reaktorów CPR1000, które z kolei stanowią rozwinięcie francuskiego reaktora M310, czyli eksportowej wersji technologii CP1/CP2.
Na zdjęciu bloki nr 2 i nr 3 EJ Karaczi, fot. CNNC