Serwis informacyjny

Framatome opracował nową metodę hermetyzacji uszkodzonych prętów paliwowych

Data dodania: czwartek, 31 marca 2022, autor: nuclear.pl

Francuska firma Framatome poinformowała, iż niedawno wdrożyła zastosowaną po raz pierwszy w branży jądrowej technikę hermetyzacji uszkodzonych prętów paliwowych pod wodą.

W lutym metoda ta została wykorzystana do bezpiecznego uszczelniania uszkodzonych prętów paliwowych w blokach 1 i 2 belgijskiej Elektrowni Jądrowej Doel. Zastosowanie tej techniki pod woda w celu przygotowania uszkodzonych prętów paliwowych do suchego przechowywania, potwierdza pełną jej funkcjonalność i demonstruje możliwość wdrożenia podwyższonych standardy bezpieczeństwa dla klientów Framatome.

- W ramach zrównoważonego zaangażowania Framatome w zapewnianie klientom wydajnych operacji, które koncentrują się na bezpieczeństwie, operatorzy mogą teraz zdalnie wykonywać hermetyzację prętów paliwowych całkowicie pod wodą, co skutkuje optymalnymi warunkami ochronnymi - powiedział Lionel Gaiffe, starszy wiceprezes wykonawczy ds. paliwa w Framatome.

- W Framatome nadal priorytetowo traktujemy i dostarczamy innowacje, które mają pozytywny wpływ na bezpieczne i niezawodne, niskoemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej przez naszych klientów - dodał.

Proces hermetyzacji prętów paliwowych przeprowadzany jest w basenie wypalonego paliwa. Uszkodzony pręt paliwowy umieszcza się wewnątrz stalowej kapsuły, z której zdalnie usuwa się wodę i suszy się ją gorącym gazem. Następnie kapsułka jest spawana i wykonywana jest ultradźwiękowa kontrola jakości szwów.

Ciśnieniowa stalowa kapsułka zabezpiecza uszkodzone paliwo w stanie suchym, zapobiegając w ten sposób możliwemu wyciekowi substancji radioaktywnych do magazynu. Szczelna obudowa jest ważnym kryterium możliwości suchego tymczasowego przechowywania wypalonego paliwa zgodnie z ograniczeniami regulacyjnymi.

Framatome jest międzynarodowym liderem w dziedzinie energii jądrowej uznanym za innowacyjne rozwiązania i technologie dla globalnej floty jądrowej. Firma projektuje, serwisuje i instaluje komponenty, paliwo oraz oprzyrządowanie i systemy sterowania dla elektrowni jądrowych. Właścicielami Framatome są grupa EDF (75,5%), Mitsubishi Heavy Industries (19,5%) oraz Assystem (5%).


Podziel się z innymi


Komentarze