Serwis informacyjny

Trwają prace rozruchowe 3. bloku Olkiluoto

Data dodania: poniedziałek, 28 marca 2022, autor: nuclear.pl

Trwa rozruch najnowszego europejskiego bloku Olkiluoto-3. Instalacja z reaktorem EPR pracuje dziś przez cały dzień z mocą ok. 330 MW, w nadchodzących dniach ta wartość będzie zwiększana, a pełną moc jednostka ma osiągnąć w ostatnich dniach maja.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

Tymczasem w miarę postępów w procesie prób, agencje ratingowe poprawiają ocenę wiarygodności operatora, spółki Teollisuuden Voima Oyj (TVO), poważnie nadwerężoną wcześniej opóźnieniami w realizacji instalacji.

21 marca agencja S&P Global Ratings poprawiła ocenę z BB do BB+ i potwierdziła dalszą perspektywę pozytywną. Agencja poinformowała, że zmiana oceny odzwierciedla zarówno postępy w procesie rozruchu nowego bloku, jak i fakt osiągnięcia zadowalającego porozumienia w zakresie pokrycia kosztów ostatnich opóźnień inwestycji z konsorcjum wykonawców Areva-Siemens.

Kilka dni wcześniej – 18 marca – agencja Fitch także podniosła ocenę TVO, choć mniej optymistycznie – do poziomu BBB-, zmieniając przy tym perspektywę z negatywnej na stabilną. Przyczynami wskazanymi w komunikacie agencji są zarówno postępy w rozruchu bloku nr 3, jak i dobre wskaźniki eksploatacyjne dwóch starszych bloków.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na samą spółkę TVO. Stanowi ona wspólne przedsięwzięcie fińskich spółek energetycznych i przemysłowych; najwięksi udziałowcy to dwie największe fińskie spółki energetyczne, Pohjolan Voima i państwowa Fortum, jednak są wśród nich także mniejsze podmioty lokalne.

TVO jest przy tym przedsiębiorstwem, które z założenia nie ma generować zysku finansowego – jego jedyną rolą jest zapewnianie swoim udziałowcom dostaw czystej energii elektrycznej. Jest to specyficznie fińska konstrukcja nazywana Mankala – od nazwy uruchomionej w 1950 roku elektrowni wodnej (położonej pomiędzy miastami Lahti i Kouvola), do której realizacji po raz pierwszy zastosowano ten model.

Takie podejście do realizacji inwestycji energetycznej pozwala na uzyskanie niskich i stabilnych cen energii dostarczanej udziałowcom po kosztach. Koszty te w 2019 roku szacowano na ok. 20 €/MWh dla dwóch starszych bloków; po uruchomieniu trzeciego agencje ratingowe oczekiwały wówczas wzrostu do niecałych 30 €/MWh, co, biorąc pod uwagę stosunek mocy jednostek, oznaczałoby koszt wytwarzania z bloku nr 3 rzędu 40 €/MWh.

Warto te wartości zestawić z cenami energii z innych źródeł, w tym z realizowanej z wykorzystaniem tej samej technologii EPR instalacji Hinkley Point C, gdzie kontrakt różnicowy pomiędzy koncernem EDF Energy a brytyjskim rządem zakłada cenę sprzedaży energii na poziomie przekraczającym 90 GBP/MWh. Wskazuje na wielkie znaczenie modelu realizacji inwestycji energetycznej dla cen energii.


Podziel się z innymi


Komentarze