Serwis informacyjny

Firma Nucleoelectrica pomoże Chinom w remoncie Elektrowni Jądrowej Qinshan III

Data dodania: poniedziałek, 28 marca 2022, autor: nuclear.pl

Firma Nucleoeléctrica Argentina zawarła z chińskim koncernem China National Nuclear Corporation (CNNC) umowę, na mocy której zapewni techniczne wsparcie w prowadzeniu prac remontowych Elektrowni Jądrowej Qinshan III.

EJ Qinshan to duży zakład składający się łącznie z trzech części: Qinshan I z pojedynczym reaktorem wodnym ciśnieniowym CNP-300 (najstarszym reaktorem energetycznym w Chinach, uruchomionym w 1991 roku, w planowej eksploatacji od roku 1994), Qinshan II z czterema większymi blokami CNP-600 (przekazywane do eksploatacji w 2002, 2004, 2010 i 2011) oraz dwublokowej instalacji Qinshan III, która jako jedyna w ChRL wykorzystuje kanadyjskie reaktory ciężkowodne. Bloki z reaktorami CANDU 6 zostały przekazane do eksploatacji grudniu 2002 i lipcu 2003 roku.

Choć technologia reaktorów ciężkowodnych nie doczekała się kolejnych realizacji w Chinach, bloki Qinshan III-1 i III-2 eksploatowane są normalnie z dobrymi współczynnikami wykorzystania mocy (ok. 90% z całego okresu eksploatacji dla obu jednostek) i wielkimi krokami zbliża się termin przeprowadzenia ich remontu kapitalnego.

Remonty takie, prowadzone po ok. 25-30 latach pracy, są charakterystyczne dla kanadyjskiej technologii reaktorów ciężkowodnych. Ich zakres jest bardzo poważny i obejmuje m.in. wymiany rur ciśnieniowych kalandrii, czyli rurociągów zawierających paliwo jądrowe i transportujących chłodziwo, przebiegających przez bezciśnieniowy zbiornik z ciężką wodą stanowiącą moderator.

Jak niedawno pisaliśmy, proces tych remontów sukcesywnie prowadzony obecnie na kanadyjskich blokach jądrowych, jest jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych obecnie w Kanadzie.

Ze względu na unikalność bloków Qinshan III, przemysł chiński nie dysponuje na razie doświadczeniami w zakresie realizacji remontów kapitalnych reaktorów CANDU. I stąd właśnie zaangażowanie partnera argentyńskiego.

Wśród trzech eksploatowanych przez Nucleoeléctricę bloków znajduje się bowiem instalacja w EJ Embalse zrealizowana właśnie z użyciem technologii CANDU 6. Instalacja argentyńska jest przy tym starsza od chińskiej – przekazano ją do eksploatacji w 1984 roku – i w związku z tym przeszła już swój remont kapitalny w latach 2016-2019, pozwalający jej na kolejnych 30 lat pracy. Teraz doświadczenia z procesu wymiany rur ciśnieniowych kalandrii mają zostać wykorzystane przy realizacji remontów w Chinach.

Na zdjęciu proces remontu Elektrowni Jądrowej Embalse. Widoczne zaślepione zakończenia rur kalandrii. (fot. Nucleoeléctrica Argentina SA)


Podziel się z innymi


Komentarze