Serwis informacyjny

Komunikat na temat działania Zaporoskiej elektrowni Jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 7 marca 2022, autor: nuclear.pl

Wobec pojawiających się nieprawdziwych informacji lub niejasności dotyczących działania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej informujemy, iż elektrownia ta jest obsługiwana przez standardowy jej personel przebywający jednak obecnie pod rozkazami dowódcy sił rosyjskich, które przejęły kontrolę nad tym miejscem w zeszłym tygodniu.

Jak poinformowały MAEA ukraińskie władze, wszelkie działania kierownictwa elektrowni, w tym środki związane z techniczną eksploatacją sześciu bloków jądrowych, wymagają uprzedniej zgody rosyjskiego dowódcy.

Dyrektor Generalny MAEA wyraził poważne zaniepokojenie tym rozwojem sytuacji, ponieważ narusza on jeden z siedmiu niezbędnych filarów bezpieczeństwa jądrowego, który nakreślił na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA w dniu 2 marca 2022 roku.

Jak poinformował ukraiński dozór jądrowy, występują również poważne problemy w komunikacji z personelem obsługującym Zaporoską Elektrownię Jądrową, ze względu na wyłączenie części sieci komórkowych i połączeń internetowych.

Jest to sprzeczne z innym z siedmiu filarów, który określa, iż musi istnieć niezawodna komunikacja personelu elektrowni z dozorem i innymi organami.

- Jestem bardzo zaniepokojony tymi wydarzeniami, które zostały mi zgłoszone. Zaledwie kilka dni po tym, jak przedstawiłem radzie MAEA siedem głównych elementów bezpieczeństwa jądrowego, kilka z nich jest już zagrożonych. Aby móc bezpiecznie eksploatować zakład, kierownictwo i personel muszą mieć możliwość wykonywania swoich istotnych obowiązków w stabilnych warunkach bez nadmiernej ingerencji lub presji zewnętrznej - powiedział Mariano Grossi, dyrektor generalny MAEA.

Pomimo problemów z komunikacją ukraiński dozór jest w stanie dostarczyć zaktualizowane informacje o stanie operacyjnym Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i potwierdzić, że poziomy promieniowania pozostały tam normalne.

Pozytywnym aspektem jaki się pojawił, jest możliwość rotacji pracowników na trzy zmiany. Pojawiły się jednak problemy z dostępnością i zaopatrzeniem w żywność, co miało negatywny wpływ na morale personelu, poinformował dozór.

Ukraiński dozór jądrowy poinformował również, że ma problemy z komunikacją z personelem w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, co w tej chwili było możliwe tylko za pomocą e-maili.


Podziel się z innymi


Komentarze