Serwis informacyjny

Fortum występuje o przedłużenie koncesji dla EJ Loviisa do 2050 roku

Data dodania: sobota, 5 marca 2022, autor: nuclear.pl

Fińska firma Fortum, będąca właścicielem I operatorem Elektrowni Jądrowej Loviisa, ogłosiła, że do końca marca 2022 roku wystąpi do Ministerstwa Gospodarki i Zatrudnienia o przedłużenie koncesji eksploatacyjnej dla obu bloków do końca 2050 roku.

Elektrownia Jądrowa Loviisa, składająca się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440, była pierwszą elektrownią jądrową w Finlandii i obecnie dostarcza ponad 10% energii elektrycznej w kraju.

Blok 1 rozpoczął działalność komercyjną w 1977 roku, a blok 2 w 1981 roku. Licencje na eksploatację bloków zostały odnowione odpowiednio w 1998 i 2007 roku i obecnie obowiązuja do końca 2027 i 2030 roku.

Jak informowalismy we wrześniu 2021 roku, firma Fortum złożyła raport oceny oddziaływania na środowisko dla EJ Loviisa do Ministerstwa Gospodarki i Zatrudnienia w dniu 6 września. W raporcie oceniono wtedy wpływ na środowisko ewentualnego wydłużenia pracy zakładu lub jego likwidacji, a także oddziaływania na środowisko obiektu ostatecznego unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych.

Wniosek o przedłużenie koncesji zostanie przesłany do rozpatrzenia przez rząd fiński, ktory zażąda oświadczeń od wielu różnych stron, w tym Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego (STUK), i podejmie decyzję na podstawie oświadczeń ekspertów. Szacuje się, że proces ten zajmie około roku.

Składając wniosek o zezwolenie na eksploatację, Fortum wystąpi również o wydanie zezwolenia na użytkowanie składowiska odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych zlokalizowanego na terenie EJ Loviisa do 2090 roku.

- Bardzo się cieszę, że zdecydowaliśmy się teraz ubiegać o nową koncesję na eksploatację Elektrowni Jądrowej Loviisa – powiedział Markus Rauramo, prezes i dyrektor generalny Fortum.

- Dla Fortum energia jądrowa jest kluczowym filarem bezemisyjnej produkcji energii elektrycznej, a ciągła produkcja w EJ Loviisa to przede wszystkim inwestycja w zabezpieczenie dostaw czystej energii elektrycznej w kraju. Energia jądrowa jako niezawodna forma produkcji umożliwia również rozwój energetyki wiatrowej - wyjaśnił.

- Aspekty gospodarcze, polityczne i społeczne zostały uwzględnione w naszej decyzji. My w Fortum jesteśmy szczególnie zadowoleni, że akceptacja krajowej energii jądrowej jest obecnie na historycznie wysokim poziomie zarówno wśród obywateli, jak i partii politycznych - dodał.

Fortum poinformowało również, że w ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowało około 325 milionów euro w EJ Loviisa. Szacuje się, że inwestycje związane z kontynuacją działalności i wydłużeniem okresu eksploatacji do 2050 roku wyniosą łącznie około 1 miliarda euro.

- Dzięki konsekwentnemu i odpowiedzialnemu rozwojowi działalności oraz modernizacjom elektrownia jest w dobrym stanie i możemy bezpiecznie kontynuować jej działalność – powiedział Simon-Erik Ollus, wiceprezes wykonawczy Pionu Wytwarzania Fortum.

Fińskie reaktory, wyposażone w zachodnie systemy bezpieczeństwa, są niezwykłe pod względem stopnia, w jakim zostały zmodernizowane od czasu ich budowy. Moc bloków WWER-440 model W-213 została przez lata zwiększona o 18% z 420 MWe do 508 MWe każdy.


Podziel się z innymi


Komentarze