Serwis informacyjny

Fiński projekt Elektrowni Jądrowej Hanhikivi zagrożony

Data dodania: czwartek, 24 lutego 2022, autor: nuclear.pl

W związku z wydarzeniami na Ukrainie Heikki Westman, członek fińskiego parlamentu z opozycyjnej Partii Koalicji Narodowej, zażądał od rządu pilnej analizy zagrożeń związanych z budową przez Rosatom 1. bloku Elektrowni Jądrowej Hanhikivi.

Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima
Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima

- Westman zażądał, aby Ministerstwo Pracy i Rozwoju Gospodarczego pilnie przeprowadziło zaproponowaną przez Ministerstwo Obrony analizę ryzyka związanego z elektrownią jądrową budowaną przez Fennovoima dla bezpieczeństwa Finlandii. Wysłał pisemny wniosek do rządu w tej sprawie - głosi tekst wiadomości rozesłanej przez posła do Eduskunty, jednoizbowego parlamentu w Finlandii.

Według niego Finlandia powinna więcej inwestować w energetykę jądrową, ale projekt Elektrowni Jądrowej Hanhikivi "wydaje się coraz bardziej wątpliwy" ze względu na udział w nim Rosatomu. Według oświadczenia Westmana, "to od samego początku nie odpowiadało interesom Finlandii".

Westman podkreślił, że z powodu działań Rosji we wschodniej Ukrainie elektrownia jądrowa "wiąże się z większym ryzykiem i istnieją poważniejsze podstawy do jej porzucenia niż wcześniej". Alternatywą dla tego, jego zdaniem, może być zmiana właściciela i dostawcy reaktora.

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Finlandii poinformowało, że chce przeprowadzić analizę ryzyk związanych z budową 1. bloku Elektrowni Jądrowej Hanhikivi. W szczególności ministerstwo zwróciło uwagę na zagrożenia geopolityczne, a także na "związek Rosatomu uczestniczącego w projekcie z celami Federacji Rosyjskiej w zakresie polityki bezpieczeństwa".

Oczekuje się, że analiza zostanie przeprowadzona przez grupę roboczą składającą się z przedstawicieli różnych grup eksperckich. Nie wiadomo, na ile analiza ta wpłynie na realizację projektu.

Warto w tym miejscu dodać, że projekt ten oryginalnie miał być realizowany w partnerstwie z inwestorem zagranicznym z Europy Zachodniej. Początkowo 34% udziałów posiadała w nim spółka E.ON Kärnkraft Finland AB. Decyzja Fennovoima o zaangażowaniu Rosatomu zapadła po wycofaniu się z projektu E.ON.


Podziel się z innymi


Komentarze