Serwis informacyjny
Illinois zniesie zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych?
Data dodania: poniedziałek, 21 lutego 2022, autor: nuclear.pl
Komisja energetyki i środowiska Izby Reprezentantów stanu Illinois rozpatruje projekt ustawy znoszący zakaz lokalizowania nowych elektrowni jądrowych w tym stanie.
Projekt, przedłożony przez Marka Walkera z Partii Demokratycznej, usuwa z Ustawy o usługach publicznych wprowadzone tam w 1987 roku zapisy zakazujące wydawania zgody na lokalizację nowych obiektów energetyki jądrowej do czasu zatwierdzenia na szczeblu rządu federalnego sposobu ostatecznego składowania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych. Usuwane zapisy przypominają te z Wirginii Zachodniej, które zostały ostatnio uchylone – poprawka o której informowaliśmy 2 lutego została w zeszłym tygodniu podpisana przez gubernatora Jima Justice’a.
Tym co rożni Illinois od Wirginii Zachodniej jest istniejąca energetyka jądrowa. Podczas gdy ten drugi stan, który „stoi węglem”, nigdy nie posiadał żadnych elektrowni jądrowych, w Illinois pracuje obecnie jedenaście jądrowych bloków energetycznych w sześciu elektrowniach. Wytwarzają one przeszło połowę energii elektrycznej produkowanej w tym stanie i stawiają na czele rankingu amerykańskich stanów pod względem mocy zainstalowanej w elektrowniach jądrowych.
Latem 2021 roku władze stanu Illinois przyjęły ustawę przewidującą, że do roku 2050 całość wykorzystywanej w tym stanie energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł niskoemisyjnych (zdefiniowanych jako „w 90% wolne od emisji dwutlenku węgla” i obejmujących źródła jądrowe). Przed przyjęciem tej ustawy operatorzy elektrowni Dresden i Byron zgłaszali plany odstawienia swoich instalacji w niedalekiej przyszłości, otrzymali jednak wsparcie w postaci specjalnego systemu świadectw pochodzenia energii z elektrowni bezemisyjnych; teraz prawdopodobnie staną się oni beneficjentami także ogłoszonego niedawno federalnego programu kredytów na utrzymanie w ruchu istniejących mocy jądrowych.
Elektrownia Jądrowa Byron posiada dwa bloki z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi Westinghouse w układzie czteropętlowym, uruchomione w latach 1985 i 1987 o mocy 1242 i 1210 MW. Mimo że jest to jedna z trzech najnowszych instalacji jądrowych w tym stanie, w 2021 roku koncern Exelon zgłaszał plany jej wyłączenia jesienią 2021 roku (obok starszej EJ Dresden), jednak porzucił te plany wskutek przyjętej przez władze stanowe polityki energetycznej.
Elektrownia Jądrowa Dresden wyposażona jest w dwa działające bloki z reaktorami wodnymi wrzącymi BWR-3 Mark I firmy GE o mocy 894 i 879 MW, uruchomione w latach 1970-1971. Blok nr 1 o mocy 197 MW, wyposażony w reaktor BWR został uruchomiony w 1960 roku i ostatecznie zamknięty w 1978.