Serwis informacyjny

Kotin przedstawił priorytety Energoatomu na 2022 rok

Data dodania: sobota, 19 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Intensyfikacja prac nad ukończeniem 3. bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, zbadanie terenu pod ewentualną budowę nowej elektrowni jądrowej i zbadanie możliwości wdrożenia małych reaktorów modułowych to jedne z priorytetów na obecny rok dla ukraińskiego Energoatomu.

Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia
Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia

Priorytety na 2022 rok zostały przedstawione podczas wizyty Petro Kotina, p.o. prezesa Energoatomu, w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Podsumowując 2021 rok, Kotin stwierdził, że przyniósł on szereg pozytywnych wydarzeń i osiągnięć, w tym wzrost produkcji energii elektrycznej przez Energoatom o 13% oraz zakończenie budowy Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa CSFSF w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

- Zapewniliśmy zrównoważone przejście przez obecny i poprzednie sezony grzewcze. Ustanowiliśmy szereg rekordów produkcyjnych, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas eksploatacji obiektów jądrowych – powiedział kotin, dodając, że pomogło to w podjęciu decyzji o obniżeniu taryf na energię elektryczną dla 80% gospodarstw domowych w kraju.

Zaznaczył, że niedawna decyzja Unii Europejskiej o włączeniu energii jądrowej do taksonomii pokazała, że będzie ona siłą napędową dekarbonizacji.

- W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję i ch zatwierdzenie na wysokim szczeblu państwowym o budowie pięciu nowych bloków jądrowych na Ukrainie z wykorzystaniem amerykańskiej technologii AP1000. Najpierw podpisaliśmy memorandum, a następnie dwie kolejne umowy z Westinghouse na budowę dwóch bloków w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej - powiedział Kotin.

Firma przedstawiła również plany na nadchodzący rok, mówiąc, że „ważne jest utrzymanie wysokich wskaźników … rozwoju, ukończenie prac organizacyjnych, legislacyjnych i innych działań przygotowawczych do rozpoczęcia budowy dwóch bloków w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej ”.

Opublikowana lista priorytetów obejmuje również rozpoczęcie działalności CSFSF i przyjęcie zużytego paliwa jądrowego z trzech ukraińskich elektrowni jądrowych; intensyfikacja prac nad dokończeniem budowy 3. bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej czy podłączenie do sieci nowego trzeciego generatora w elektrowni szczytowo-pompowej Tashlyk.

Firma planuje ównież ruchomienie basenów rozbryzgowych 3, 4, 5 w Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej, rozpoczęcie praceprzy przebudowie elektrowni wodnej Wozniesieńska;, przeprowadzienie badańterenu pod ewentualną budowę nowej elektrowni jądrowej; uruchomienue produkcji komponentów do zestawów paliwowych w technologii Westinghouse w zakładzie Atomenergomash oraz zbadanie możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych z partnerami z Rolls Royce i NuScale.


Podziel się z innymi


Komentarze