Serwis informacyjny
MIBR zostanie oddany rok przed terminem
Data dodania: niedziela, 13 lutego 2022, autor: nuclear.pl
Budowa rosyjskiego wielofunkcyjnego reaktora badawczego ma neutronach prędkich MBIR chłodzonego sodem przebiega z 8% zapasem w stosunku do pierwotnych planów i oczekuje się, że zostanie zakończone w 2027 roku - rok wcześniej niż planowano.
Podczas spotkania operacyjnego w dniu 27 stycznia 2022 roku Giennadij Sacharow, dyrektor ds. inwestycji kapitałowych, państwowego nadzoru budowlanego i ekspertyz państwowych w Rosatomie poinformował, że pomimo globalnych wyzwań gospodarczych i trwających ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, prace realizowane są z wyprzedzeniem.
Sprawny montaż wyposażenia szybu reaktora przeprowadzony w 2021 roku pozwolił rozpocząć następny etap – instalację zbiornika reaktora.
Sacharow zauważył, że dotychczasowe postępy umożliwią ukończenie budowy reaktora na początku 2027 roku – na rok przed planowanym terminem. Instalacja będzie dostępna dla partnerów międzynarodowych w ramach programów badawczych w następnym roku.
Zbiornik reaktora MBIR ma zostać dostarczony na plac budowy w pierwszym kwartale 2022 roku. Niedawno informowaliśmy o przeprowadzonym próbnym jego montażu w Atomashu - wołgodońskim oddziale firmy AEM Technology.
MBIR jest budowany na terenie Instytutu Badawczego Reaktorów Jądrowych NIIAR w Dmitrowgradzie w obwodzie uljanowskim w zachodniej Rosji.
Jest reaktorem prędkim chłodzonym ciekłym sodem o mocy 150 MWt i projektowanym okresie eksploatacji do 50 lat. Będzie to wielopętlowy reaktor badawczy zdolny do testowania chłodziw ołowiowych, ołowiowo-bizmutowych i gazowych, zasilany paliwem MOX.
NIIAR zamierza zbudować dla MBIR na miejscu instalację zamkniętego cyklu paliwowego, wykorzystując technologię pirochemicznego przetwarzania wypalonego paliwa, którą opracowała na skalę pilotażową.
MBIR ma być otwarty na współpracę zagraniczną, w ramach Międzynarodowego Projektu Innowacyjnych Reaktorów Jądrowych i Cyklów Paliwowych MAEA. MBIR zastąpi eksperymentalny reaktor prędki BOR-60, który rozpoczął pracę w instytucie NIIAR w 1969 roku.