Serwis informacyjny

Copper Valley Electric Association przeprowadzi z USNC analizę wykonalności elektrowni MMR

Data dodania: wtorek, 8 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Funkcjonująca na Alasce spółdzielnia energetyczna Copper Valley Electric Association (CVEA) przeprowadzi wraz z Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) analizę wykonalności inwestycji w mikroelektrownię jądrową.

Analiza ma zająć do pół roku i obejmować zagadnienia techniczne, społeczne, ekonomiczne i eksploatacyjne.

Analizowana instalacja miałaby wykorzystywać technologię USNC MMR. Są to małe reaktory wysokotemperaturowe chłodzone helem o mocy cieplnej po 15-30 MW, co ma umożliwiać uzyskanie mocy elektrycznej 5-10 MW z modułu. Wysoką – jak na mikroinstalację – sprawność technologia ma zawdzięczać temperaturze chłodziwa na poziomie 630°C. W przypadku CVEA mowa jest o instalacji o mocy 10 MW, choć nie podano, czy miałby być to pojedynczy moduł, czy dwie jednostki po 5 MW.

Ciekawą cechą technologii jest brak konieczności przeładunku paliwa w rdzeniu reaktora przez cały okres eksploatacji modułu, choć okupione jest to bardzo krótkim – jak na instalację jądrową – resursem na poziomie 20 lat. Po takim okresie moduł z reaktorem może zostać wymieniony w całości. Reaktor wyposażony ma być także wyłącznie w pasywne systemy bezpieczeństwa. Wszystko to ma na celu maksymalne uproszczenie eksploatacji mikroinstalacji.

Jakkolwiek w ostatnich latach pojawił się szereg koncepcji mikroreaktorów, kwestia możliwości ich opłacalnego zastosowania nie jest oczywista. Z drugiej strony przypadek CVEA jest dość szczególny. Po pierwsze jest to spółdzielnia działająca na zasadach non-profit a taki układ co do zasady sprzyja energetyce jądrowej w ogóle.

Po drugie CVEA eksploatuje swój własny i odizolowany system energetyczny obsługujący nieco ponad 3800 odbiorców; łączna moc zainstalowana to zaledwie 40 MW. Dziś pracują w nim dwie hydroelektrownie, jedna elektrociepłownia na lekkie frakcje ropy naftowej oraz dwie elektrownie dieslowskie. Te ostatnie istotnie podbijają koszty energii – to do ich obniżenia miałaby hipotetycznie posłużyć nowa instalacja jądrowa.

To jednak zależeć będzie nie tylko od kosztów tej nowej technologii, ale także od tego jak bardzo uda się zredukować koszty stałe związane z uzyskiwaniem niezbędnych do budowy i eksploatacji obiektu jądrowego pozwoleń i zezwoleń. Niewątpliwie będziemy śledzić postępy projektu z zainteresowaniem i relacjonować je na bieżąco.

Na ilustracji przedstawiono wizualizację hipotetycznej instalacji z dwoma modułami USNC MMR (rys. USNC)


Podziel się z innymi


Komentarze