Serwis informacyjny

Nowe porozumienie dotyczące rozwoju technologii reaktorów prędkich chłodzonych sodem

Data dodania: wtorek, 1 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA), Mitsubishi Heavy Industries (MHI) oraz Mitsubishi FBR Systems (MFBR) podpisały porozumienie z amerykańską firmą Terrapower dotyczące rozwoju technologii reaktorów prędkich chłodzonych sodem.

Porozumienie to podpisano w kilka tygodni po tym, jak japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda przy okazji rozmów z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm zapowiedział intensyfikację rozwoju technologii energetyki jądrowej we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Poza reaktorami prędkimi minister Hagiuda wymienił w tym kontekście także małe reaktory modułowe.

– Koncentrując się na konstrukcji urządzeń i technologiach wytwórczych, JAEA, MHI, MFBR oraz TerraPower będą prowadzić wymianę informacji na temat swoich technologii związanych z reaktorami chłodzonymi sodem, w tym maszyn do przeładunku paliwa oraz układów wykrywania uszkodzeń paliwa – stwierdzono w komunikacie wydanym przez MHI, wskazując na obszary stanowiące szczególne wyzwanie w reaktorach chłodzonych ciekłym metalem.

– Uzgodniono, że prowadzone będą rozmowy dotyczące rozwoju współpracy nad reaktorami prędkimi z uwzględnieniem różnych technologii. Jako przemysł japoński będziemy korzystać z wiedzy Hitachi-GE Nuclear Energy, Toshiba Energy Systems, Fuji Electric itd., zaangażowanych w budowę [instalacji] Joyo i Monju – dodaje spółka.

Japonia posiada już pewne doświadczenia z tą technologią, związane z eksploatacją wspomnianego reaktora doświadczalnego Jōyō, a także budową i remontami prototypowego bloku energetycznego Monju. Ta ostatnia instalacja okazała się jednak pechowa: niedługo po uruchomieniu w 1995 roku wybuchł w niej pożar, który doprowadził do długotrwałego odstawienia reaktora. Jego pracę wznowiono dopiero w 2010 roku, jednak jeszcze w tym samym roku awaria mechaniczna ponownie wymusiła odstawienie.

Jednostka nigdy już nie wróciła do pracy i w 2017 została formalnie wycofana z eksploatacji stając się jednym z najkrócej pracujących reaktorów na świecie. Tym niemniej Japonia nie rezygnuje z rozwijania reaktorów prędkich – specjalnie w tym celu została powołana spółka MFBR, która jest jedną ze stron zawartego w tym roku porozumienia.

Reprezentująca amerykańską stronę współpracy spółka TerraPower to amerykański startup założony w 2006 roku przez Billa Gatesa. Firma znana jest w przestrzeni medialnej z wieloletnich badań teoretycznych nad reaktorem z postępującą falą (TWR), jednak aktualne plany dotyczą mniej niekonwencjonalnej konstrukcji. W 2020 roku amerykański Departament Energii przyznał jej duży grant na budowę demonstracyjnego reaktora prędkiego „Natrium”.

Instalacja, realizowana wspólnie z amerykańsko-japońskim koncernem GE-Hitachi Nuclear Energy, ma łączyć technologię reaktora prędkiego chłodzonego sodem z układem magazynowania energii w ciekłych solach. Zgodnie z ogłoszonymi w zeszłym roku planami, prototypowa instalacja ma powstać w Kemmerer stanie Wyoming. Sama instalacja jądrowa ma charakteryzować się mocą 345 MW, jednak wykorzystanie akumulatora ma umożliwiać czasowy wzrost mocy do 500 MW.


Podziel się z innymi


Komentarze