Serwis informacyjny

Estonia przestępuje do FIRST w celu budowania potencjału jądrowego

Data dodania: piątek, 28 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała ambasada USA w Estonii, Stany Zjednoczone i Estonia uzgodniły warunki współpracy w ramach programu Departamentu Stanu USA budowania potencjału infrastruktury na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania technologii małych reaktorów modułowych FIRST (ang. Foundational Infrastructure for Responsible Use of Small Modular Reactor Technology).

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Uruchomiony w ubiegłym roku program ma na celu pogłębienie więzi strategicznych, wspieranie innowacji w dziedzinie energetyki i rozwijanie współpracy technicznej z krajami partnerskimi w zakresie bezpiecznej infrastruktury energii jądrowej. Do tej pory Departament Stanu USA ogłosił 6,3 miliona dolarów na wsparcie projektów FIRST na całym świecie.

Estonia wyraziła chęć przystąpienia do programu pod koniec 2021 roku, i wkrótce uzgodniono tematykę szkoleń oraz długość pierwszego programu szkoleniowego. Szkolenie wstępne odbędzie się praktycznie między lutym a wrześniem i skoncentruje się na bezpieczeństwie i ochronie obiektów jądrowych oraz nieproliferacji (safety, security and safeguards, 3S). W szkoleniach wezmą udział przedstawiciele resortów, ich departamentów, uczelni oraz interesariuszy.

Budowanie przyszłego potencjału będzie dotyczyć ustanowienia krajowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa jądrowego, rozwoju siły roboczej, zaangażowania zainteresowanych stron i oceny lokalizacji elektrowni jądrowej.

Według estońskiego ministra środowiska Erki Savisaara, współpraca z USA w ramach programu FIRST zwiększy wiedzę estońskich specjalistów w zakresie wdrażania małych reaktorów modułowych i pomoże krajowi w podjęciu świadomej decyzji o możliwości włączenia energii jądrowej do bilansu estońskiej energetyki.

- Musimy najpierw dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje technologia jądrowa i zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności i zobowiązań z nią związanych – powiedział Savisaar.

- Ponieważ Estonia nie ma wcześniejszego doświadczenia w wykorzystaniu technologii jądrowej, a krajowi brakuje wiedzy w tej dziedzinie, wsparcie i pomoc rządu USA są bardzo potrzebne i mile widziane. Jednocześnie organizacja szkolenia nie jest oznaką, że Estonia podjęła już decyzję w sprawie energii jądrowej lub jakiejś konkretnej technologii reaktora - dodał.

- Z zadowoleniem przyjmujemy ambitne wysiłki Estonii, aby odejść od wysokoemisyjnych źródeł wytwarzania energii i zapewnić niezależność energetyczną kraju – powiedział ambasador USA w Tallinnie, chargé d’affaires Brian Roraff. - Program FIRST zapewni estońskim urzędnikom nabycie rozległej wiedzy eksperckiej przekazanej przez rząd USA, środowiska akademickie, krajowe laboratoria i przemysł. Będą oni mogli dalej badać wykonalność technologii jądrowej w sposób zgodny z najwyższymi międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa jądrowego, ochrony i nierozprzestrzeniania. Jest to ważna decyzja i popieramy staranne rozważenie przez Estonię wszystkich możliwych do realizacji alternatyw energetycznych - wyjaśnił.

W kwietniu 2021 roku estoński rząd formalnie zatwierdził powołanie grupy roboczej ds. energetyki jądrowej NEPIO, której zadaniem będzie analiza możliwości wdrożenia energetyki jądrowej w Estonii. Grupa przeanalizuje technologie i realne projekty opracowywane w innych krajach, oceni, czy budowa elektrowni jądrowych powinna być realizowana przez sektor państwowy czy prywatny i jakie są możliwości współpracy publiczno-prywatnej. NEPIO przedstawi rządowi swoje wnioski i propozycje najpóźniej do września 2022 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze