Serwis informacyjny

PEJ zakończyły sporządzanie raportu środowiskowego

Data dodania: wtorek, 25 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała dziś Polityka Insight, Polskie Elektrownie Jądrowe, spółka odpowiedzialna za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz uzyskanie niezbędnych decyzji do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zakończyła sporządzanie raportu środowiskowego.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Dokument, szczegółowo opisujący planowaną inwestycję oraz jej wpływ na środowisko zostanie teraz złożony do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W kolejnych krokach zostaną przeprowadzone konsultacje transgraniczne dotyczące oddziaływania planowanych bloków jądrowych na środowisko, co powinno zająć kilkanaście miesięcy.

Po zlożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko zostanie ukończony raport lokalizacyjny. Przypominamy, iż w grudniu 2021 roku Polskie Elektrownie Jądrowe jako preferowane miejsce budowy wskazały lokalizację "Lubiatowo-Kopalino" w nadmorskiej gmienie Choczewo.

Oczekuje się że w czerwcu br. wpłyną od zainteresowanych dostawców technologii ofertý na budowę elektrowni. W III kwartale zaś powinniśmy poznać decyzję rządu w kwestii wyboru dostawcy reaktora.

Zgodnie ze aktualizowanym w 2020 roku Programem PEJ budowa pierwszego bloku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 roku a sam blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze