Serwis informacyjny

Trwaja testy przedoperacyjne na 3. bloku EJ Olkiluoto

Data dodania: czwartek, 20 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak informowaliśmy niedawno, w Finlandii trwają próby bloku Olkiluoto-3, które na bieżąco śledzimy. Operator elektrowni, firma Teollisuuden Voima Oyj, przedstawił niedawno harmonogram planowanych prób bloku na mocy.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

Pierwsze dostawy energii do fińskiego systemu elektroenergetycznego zaplanowane są na przyszły czwartek, 27 stycznia – blok ma wtedy pracować z mocą 300 MW, następnie systematycznie zwiększaną (wcześniej będą miały miejsce tylko próbne synchronizacje z krótkotrwałym wytwarzaniem do 50 MW).

Pierwsze osiągnięcie pełnej mocy bloku ma nastąpić w pierwszych dniach kwietnia. W czasie prób moc będzie wielokrotnie zwiększana i zmniejszana, zaplanowano także próby nagłego odstawienia bloku. Blok ma przystąpić do normalnego wytwarzania 11 czerwca.

W chwili obecnej kontynuowane są próby części reaktorowej. Operator poinformował też o pierwszym nieplanowym wyłączeniu reaktora, jakie miało miejsce w zeszły piątek, 14 stycznia, w czasie prób układu regulacji poziomu wody w wytwornicach pary. Zbyt wysokie wskazanie z jednej z wytwornic doprowadziło do automatycznego odstawienia instalacji.

Takie zdarzenia są normalnym elementem rozruchu technologicznego każdej instalacji przemysłowej i oczywiście nie stanowią żadnego powodu do obaw – wyeliminowanie tego rodzaju problemów jest jednym z powodów prowadzenia takich prób.

Na wykresie przedstawiono aktualny plan pracy bloku na mocy. Będzie on aktualizowany przez operatora codziennie do godziny 10 czasu fińskiego (9 czasu polskiego) i podawany do publicznej wiadomości na stronie internetowej.


Podziel się z innymi


Komentarze