Serwis informacyjny

Podpisano umowę na moduł przetwarzania wypalonego paliwa w Siewiersku w Rosji

Data dodania: czwartek, 13 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Syberyjski Zakład Chemiczny, należący do firmy paliwowej TVEL podpisał z Atomenergoproekt (obie firmy należą do rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom) umowę na zaprojektowanie modułu do przetwarzania wypalonego paliwa w Pilotażowym Demonstracyjnym Kompleksie Energetycznym budowanym w Siewiersku w Rosji.

Pilotażowy Demonstracyjny Kompleks Energetyczny, fot. TVEL
Pilotażowy Demonstracyjny Kompleks Energetyczny, fot. TVEL

Głównym obiektem kompleksu będzie chłodzony ołowiem reaktor prędki BREST-OD-300 o mocy około 300 MWe. Zużyte paliwo wyładowywane z reaktora zostanie ponownie przetworzone w celu odzyskania materiałów paliwowych, które zostaną na miejscu przetworzone w nowe paliwo, tworząc zamknięty cykl paliwowy.

- Baza zasobów energetyki jądrowej stanie się praktycznie niewyczerpalna dzięki nieskończonemu przetwarzaniu paliwa jądrowego – mówił Aleksiej Lichaczow, dyrektor generalny Rosatomu podczas uroczystości rozpoczęcia budowę w czerwcu ubiegłego roku.

Pilotażowy Demonstracyjny Kompleks Energetyczny powstaje w ramach projektu Przełom (ros. Прорыв) realizowanego przez Rosatom, którego celem jest zamknięcie jądrowego cyklu paliwowego.

W ramach kontraktu Atomenergoproekt opracuje projekt modułu przetwarzania oraz przekaże go niezależnemu organowi inżynieryjnemu Glavgosexpertiza w celu weryfikacji. Następnie do 2024 roku firma wykona projekt szczegółowy w celu wystąpienia do organów regulacyjnych o pozwolenie na jego budowę. Firma dostarczy również część wyposażenia modułu przetwarzania paliwa.

Moduł do ponownego przetwarzania napromieniowanego paliwa będzie drugim z modułów kompleksu, który rozpocznie pracę w 2024 roku. Według harmonogramu Rosatomu, moduł do produkcji paliwa jądrowego uranowo-plutonowego zostanie oddany w 2023 roku jako pierwszy, a reaktor w 2026 roku jako ostatni element.

Reaktor BREST-OD-300 będzie działać na mieszanym paliwie z azotku uranu i plutonu. Moduł ponownego przetwarzania paliwa będzie oparty na połączonej technologii pirochemicznej i hydrometalurgicznej.


Podziel się z innymi


Komentarze