Serwis informacyjny

Koreańczycy deklarują dostawę 6 bloków APR1400 i transfer technologii

Data dodania: środa, 3 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Korea Hydro & Nuclear Power zamierza zaproponować Polsce reaktory APR1400, należące do generacji III+ na potrzeby polskiego projektu budowy elektrowni jądrowych. Ich możliwości pod względem bezpieczeństwa i ekonomicznej wykonalności zostały potwierdzone wieloletnim doświadczeniem południowokoreańskiego koncernu w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Począwszy od wprowadzenia pierwszego reaktora doświadczalnego w 1957 roku, rząd koreański oraz koreańskie instytuty przemysłowe i badawczo-rozwojowe podjęły średnio- i długookresowy plan, który obejmował intensywne prace, mające na celu stworzenie przede wszystkim bezpiecznej, ale też wyróżniającej się rodzimej technologii.

W oparciu o intensywne prace badawczo-rozwojowe oraz doświadczenia zdobyte przez lata nieprzerwanej budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych, KHNP odniosło sukces w opracowaniu swojego własnego reaktora APR1400. Powstały także inne rodzime kluczowe rozwiązania technologiczne, takie jak pompa chłodziwa reaktora (Reactor Coolant Pump), cyfrowe systemy aparatury kontrolno-pomiarowej (Instrumentation and Control), kody komputerowe do projektowania rdzenia oraz analizy bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu i wykazaniu skuteczności tych technologii, Korea może poszczycić się osiągnięciem technologicznej niezależności.

– Aby zapewnić sobie dostęp do technologii i wiedzy na globalnym rynku energetyki jądrowej, na którym dostawcy są niechętni do transferu technologii, Korea wprowadziła na rodzimym rynku elektrownie jądrowe z takich krajów jak m.in. USA, Francja czy Kanada. Nie poprzestaliśmy jednak na korzystaniu z międzynarodowych rozwiązań, lecz także opracowaliśmy naszą własną technologię poprzez prowadzenie intensywnych projektów badawczo-rozwojowych. Dzięki temu KHNP dysponuje obecnie zaawansowanymi możliwościami realizacji budowy elektrowni jądrowych z wykorzystaniem rodzimych wyróżniających się technologii, a także wyposażenia. Korea Południowa nie podlega żadnym ograniczeniom eksportowym w zakresie technologii jądrowej – powiedział Yoh-Shik Nam, wiceprezes wykonawczy KHNP departamentu rozwoju międzynarodowego biznesu elektrowni jądrowych.

Koreańska technologia została zastosowana w 10 blokach APR1400, które są obecnie eksploatowane lub budowane w Korei i poza jej granicami. Wśród tych jednostek, bloki 3 i 4 pracujące w elektrowni Shin-Kori jako pierwsze na świecie zostały wyposażone w reaktory APR1400. Blok nr 3 elektrowni Shin-Kori w 2016 roku osiągnął ważny punkt dla technologii APR1400 – rozpoczął działalność komercyjną jako pierwszy reaktor tego typu na świecie, odnotowując nieprzerwany okres eksploatacji przy braku błędów. Bloki 5 i 6 są obecnie w budowie, podobnie jak bloki nr 1 i 2 elektrowni Shin-Hanul. Blok nr 1 w Shin-Hanul został certyfikowany do działania komercyjnego w lipcu br.

Pozostałe 4 bloki APR1400 są w budowie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę w lipcu 2012 roku, rozpoczęto ich realizację, a uruchamianie komercyjnej działalności kolejnych bloków jest z powodzeniem wykonywane według przyjętych harmonogramu i budżetu.

APR1400 to najnowocześniejszy reaktor wodny ciśnieniowy PWR o gwarantowanym 60-letnim okresie eksploatacji i mocy wytwórczej 1400 MWe. W trakcie użytkowania reaktora APR1400 nie występują ryzyka wypadków znanych z historii, jakie miały miejsce w Czarnobylu czy Fukushimie. Zastosowano w nim najbardziej zaawansowane rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa, takie jak pasywny system bezpieczeństwa, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po awarii w Fukushimie, nowe rozwiązania z obszarów cyberbezpieczeństwa czy ochrony przed kolizjami ze statkami powietrznymi.

Reaktor jądrowy produkowany przez KHNP posiada międzynarodowe certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo i zaawansowanie koreańskiej technologii. W listopadzie 2017 roku Organizacja ds. Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych (EUR - ang. European Utility Requirements) oficjalnie zatwierdziła reaktor APR1400. Dzięki temu spółka może dostarczyć reaktor jądrowy w pełni zgodny z wymogami europejskimi. W sierpniu 2019 roku bezpieczeństwo APR1400 zostało docenione również na poziomie ogólnoświatowym – model otrzymał wtedy certyfikat przyznany przez Amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego US NRC, który potwierdza, że reaktor spełnia międzynarodowe standardy techniczne.

KHNP planuje zaproponować Polsce sześć reaktorów APR1400, o łącznej mocy wytwórczej 8,4 GWe. Bazując na ponad 50-letnim doświadczeniu zdobytym podczas udanych realizacji budowy elektrowni jądrowych w kraju i za granicą, KHNP przekaże Polsce swoje doświadczenia i wiedzę w tym zakresie, dzięki czemu uda się sprostać zmianom klimatycznym i zwiększyć skalę dekarbonizacji. Przyczyni się to również do zwiększenia umiejętności Polski w zakresie budowy elektrowni jądrowych oraz do osiągnięcia przez nią samowystarczalności technologicznej. Koreański dostawca jest przekonany, że będzie w stanie dotrzymać harmonogramu budowy określonego w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku oraz w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

KHNP koncentruje się również na rozwoju nowych, konkurencyjnych reaktorów typu SMR (Small Modular Reactors). Koncern opracował już pierwszy model reaktora SMR o nazwie SMART (System-integrated Modular Advanced Reactor) i uzyskał pierwszy certyfikat SDA (ang. standard design approval) w lipcu 2012 roku. Obecnie projekt jest trakcie oceny SDCA (zatwierdzenie zmiany projektu standardowego) w celu przeglądu ulepszeń i oczekuje się, że otrzyma ostateczne zatwierdzenie do grudnia 2022 roku.

KHNP rozwija także innowacyjne systemy SMR (i-SMR). i-SMR to reaktor wodny ciśnieniowy typu "all-in-one", zdolny do generowania 170 MW energii elektrycznej. KHNP jest również zaangażowane w działania, których celem jest uzyskanie licencji do 2028 roku i wejście na rynek eksportowy do 2030 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze