Serwis informacyjny

EDF składa niewiążącą wstępną ofertę na budowę reaktorów EPR w Polsce

Data dodania: środa, 13 października 2021, autor: nuclear.pl

W dniu 13 października 2021 roku EDF złożyła polskiemu rządowi niewiążącą, wstępną ofertę na budowę w formule EPC od czterech do sześciu bloków wyposażonych reaktory EPR w Polsce, dających łączną moc zainstalowaną odpowiednio od 6,6 do 9,9 GWe w dwóch lub trzech lokalizacjach.

Montaż kopuły reaktora EPR w elektrowni Flamanville, fot. EDF
Montaż kopuły reaktora EPR w elektrowni Flamanville, fot. EDF

Jak czytamy w komunikacie prasowym EDF, wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

Oferta ma na celu realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Jego celem jest ustanowienie zasad polsko-francuskich ram partnerstwa strategicznego wspierających ambitny polski plan transformacji energetycznej, dostosowany do europejskiego celu neutralności węglowej.

Program jądrowy, realizowany w oparciu o technologię EPR, przyniósłby polskiej gospodarce liczne korzyści, przyczyniając się do niezależności energetycznej kraju, dostarczając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40% obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Znacząco przyczyniłoby się to do osiągnięcia celu neutralności węglowej poprzez uniknięcie emisji do 55 milionów ton CO2 rocznie, dzięki bezpiecznemu, niezawodnemu, dyspozycyjnemu i wolnemu od CO2 źródłu energii.

Program oparty o technologię EPR zapewniłby również znaczące długoterminowe możliwości wzrostu dla polskiego przemysłu dzięki doświadczeniu EDF we wspieraniu rozwoju lokalnych łańcuchów dostaw. Podejście EDF ma na celu zaangażowanie w projekt na znaczną skalę lokalnych przedsiębiorstw, wspieranie rozwoju lokalnych zdolności przemysłowych i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Szacuje się, że w fazie budowy można by stworzyć około 25 000 miejsc pracy na każdą lokalizację (po 2 bloki EPR), a także dziesiątki tysięcy pośrednich miejsc pracy.

Wreszcie, program skorzystałby ze znacznej synergii z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego partnerstwa europejskiego między polskim i francuskim przemysłem jądrowym.

EDF jest partnerem Polskiego Programu Energetyki Jądrowej od momentu jego powstania, przy pełnym poparciu rządu francuskiego.


Podziel się z innymi


Komentarze