Serwis informacyjny

Energoatom przedstawił perspektywy wprowadzenia małych reaktorów modułowych na Ukrainie

Data dodania: wtorek, 13 lipca 2021, autor: nuclear.pl

W dniach 7-8 lipca 2021 roku pełniący obowiązki prezesa ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych Energoatom Petro Kotin wziął udział w Eurazjatyckej Platformie Zielonej Energii i Czystych Technologii zorganizowanej przez Departament Handlu USA. W forum, które odbyło się online, uczestniczyła wiceminister energii Ukrainy Julia Pidkomorna, Główny Państwowy Inspektor Ukrainy do spraw bezpieczeństwa jądrowego i promieniowania Grigorij Plachkow, dyrektor Państwowego Centrum Naukowo-Technicznego bezpieczeństwa jądrowego i promieniowania Ihor Szewczenko.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Wydarzenie poświęcone było wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii i wprowadzeniu małych reaktorów modułowych MMR na świecie. W dyskusji wzięli udział urzędnicy amerykańskich instytucji państwowych, szefowie agencji państwowych Ukrainy, przedstawiciele Turcji, Uzbekistanu, Kazachstanu, firm - właścicieli technologii SMR itp.

W swojej prezentacji "Możliwość wprowadzenia technologii MMR na Ukrainie", szef Energoatomu Petro Kotin pokazał, że Spółka nadal bada szereg zagadnień związanych z perspektywami i problemami związanymi z wprowadzeniem małych reaktorów modułowych z uwzględnieniem krajowej strategii energetycznej.

Kotin zauważył, że podczas budowy nowych bloków elektrowni jądrowych na Ukrainie, Energoatom będzie priorytetowo rozważać technologię reaktorów wodnych ciśnieniowych PWR dużej mocy, jednak przygląda się również z zainteresowaniem małym reaktorom modułowym ze względu na rosnące zapotrzebowanie na bardziej elastyczną pracę i zdolności operacyjne elektrowni jądrowych.

Szef Energoatomu poinformował również, że firma niedawno otrzymała ofertę od amerykańskiej firmy ARC na współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych ARC-100.

Należy jednak pamiętać, dodał Petro Kotin, że wprowadzenie tej innowacyjnej technologii na Ukrainie będzie wymagało stworzenia specjalnej infrastruktury regulacyjnej i produkcyjnej, a także programu rządowego. Ukraińscy inżynierowie jądrowi oraz dozór jądrowy będą musieli włożyć spory wysiłek w licencjonowanie nowej technologii jaką jest SMR. Ponadto, jak wskazał, technologia ta wymaga znacznego finansowania (a w związku z tym poszukiwania źródeł inwestycji), publicznego konsensusu w sprawie jej wdrożenia i wysoko wykwalifikowanego personelu w całym cyklu pracy małych reaktorów modułowych.


Podziel się z innymi


Komentarze