Serwis informacyjny

Budowa argentyńskiego SMR'a CAREM-25 będzie kontynuowana

Data dodania: czwartek, 8 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Operator i właściciel argentyńskich elektrowni jądrowych, firma Nucleoeléctrica Argentina dokończy budowę prototypowego reaktora CAREM-25 w ramach umowy podpisanej z Krajową Komisją Energii Atomowej (CNEA - Comisión Nacional de Energía Atómica). Umowa przewiduje, że budowa małego reaktora modułowego zostanie zakończona w ciągu trzech lat.

Budowa CAREM-25, fot. CNEA
Budowa CAREM-25, fot. CNEA

CAREM (Central ARgentina de Elementos Modulares) jest pierwszym reaktorem jądrowym w pełni zaprojektowanym i zbudowanym w Argentynie. Oczekuje się, że około 70% nakładów jego budowy, kosztów komponentów i powiązanych usług będzie świadczonych przez argentyńskie firmy certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości, nadzorowanymi przez CNEA.

Prototypowy blok CAREM-25 będzie wytwarzać 32 MWe energii elektrycznej i jest wyposażony w zintegrowany wodny ciśnieniowy reaktor o mocy 100 MWt. Pierwotnie blok miał osiągać moc 25 MWe ale w trakcie realizacji prac wprowadzano wiele modyfikacji, co też doprowadzało do wielu problemów i przerwania prac budowlanych w 2019 roku.

Oprócz zastosowania pasywnych systemów bezpieczeństwa, cały podstawowy system chłodziwa CAREM znajduje się w pojedynczym zbiorniku ciśnieniowym i wykorzystuje swobodną konwekcję do cyrkulacji chłodziwa. Eliminuje to zapotrzebowanie na urządzenia, takie jak pompy w obwodzie pierwotnym, i zmniejsza zakres i złożoność wymaganego systemu rurociągów, a także zmniejsza ryzyko wypadków związanych z utratą chłodziwa.

Prace nad wyborem lokalizacji dla reaktora CAREM-25 rozpoczęły się we wrześniu 2011 roku. W 2014 roku na ternie przylegającym do Elektrowni Jądrowej Atucha w prowincji Buenos Aires, rozpoczęto prace nad jego budową. Prace były kilkukrotnie zawieszane, a w listopadzie 2019 roku z powodu opóźnionych płatności ze strony rządu argentyńskiego, zmian w projekcie i opóźnionej dostawy dokumentacji technicznej prace budowlane zostały przerwane. W połowie 2020 roku podpisano umowę "przejściową", na bazie której rozpoczął proces zamawiania i analizy dokumentacji technicznej związanej z budynkami oraz stopień zaawansowanie projektu osiągnięty przez poprzedniego wykonawcę. Analiza ta obejmowała przegląd materiałów i stanu obiektów, a także status podwykonawców i możliwości zatrudnienia zwolnionych wcześniej pracowników. Nowa umowa przewiduje 36 miesięcy na ukończenie budowy reaktora.

Źródło: World Nuclear News, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze