Serwis informacyjny

Czesi wykluczają Rosję i Chiny z przetargu na budowę nowego bloku w EJ Dukovany

Data dodania: czwartek, 17 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Izba Deputowanych, izba niższa czeskiego parlamentu wykluczyła w środę Rosję i Chiny z przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Jądrowej Dukovany. W związku z tym podczas budowy bloku niemożliwe będzie wykorzystanie rosyjskich i chińskich technologii i komponentów.

Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy
Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy

Projekt przewiduje budowę w Dukovanach bloku jądrowego z reaktorem wodnym ciśnieniowym o mocy do 1200 MWe. Formalnie we wniosku do Państwowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego CEZ wystąpił w 2020 roku o zezwolenie na budowę dwóch bloków.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej zgodziło się z decyzją posłów, która musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat (izba wyższa), gdzie dominują zwolennicy wykluczenia Rosji i Chin z programu rozwoju energetyki jądrowej.

Najstarsza z dwóch czeskich elektrowni jądrowych Dukovany posiada cztery bloki WWER-440 model W-213 o łącznej mocy 2040 MWe oddane do komercyjnej eksploatacji w latach 1985-1987. Elektrownia jądrowa Dukovany pokrywa jedną piątą zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.


Podziel się z innymi


Komentarze