Serwis informacyjny

Plenerowa wystawa o Marii Skłodowskiej-Curie

Data dodania: środa, 11 listopada 2020, autor: nuclear.pl

W dniu 6 listopada 2020 roku, w przeddzień 153. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, Ambasador Francji w Polsce, Frédéric Billet, otworzył wystawę poświęconą uczonej. W tym bardzo symbolicznym wydarzeniu uczestniczyli autorzy wystawy, prof. Tomasz Pospieszny i Pani Ewelina Wajs-Baryła, jak również dr inż. Piotr Chrząstowski, prawnuk Józefa Skłodowskiego, brata Marii Skłodowskiej-Curie.

Plenerowa wystawa o Marii Skłodowskiej-Curie, fot. Piękniesza Strona Nauki
Plenerowa wystawa o Marii Skłodowskiej-Curie, fot. Piękniesza Strona Nauki

Wystawa jest zaprezentowana na zewnętrznym ogrodzeniu Ambasady Francji, w Warszawie, przy ul. Pięknej 1, i jest otwarta dla publiczności w plenerze, co daje możliwość jej odwiedzenia w poszanowaniu aktualnych warunków sanitarnych.

Została opracowana na podstawie nowej biografii Marii Skłodowskiej-Curie, autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego, chemika z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która ukazała się nakładem wydawnictwa Po Godzinach 1 września br. pod tytułem "Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce". Książka została wydana pod patronatem Instytutu Francuskiego w Polsce. Patronem medialnym wydawnictwa został również Portal nuclear.pl.

- Niezmiernie cieszy nas fakt, że kobieta, której przyszło żyć w epoce narodzin nauki o atomie i w której marzenia alchemików o przemianie materii w złoto zostały ziszczone, jest wciąż popularna. Jej geniusz, pracowitość, upór w dążeniu do obranego celu, są w istocie świadectwem, że ciężka praca, a nade wszystko wiara we własne możliwości pozwala na realizację nawet tych marzeń, które wydają się niemożliwe do zrealizowania. Z drugiej strony jej skromne i momentami bardzo trudne życie nadawało uczonej ludzki, a nie pomnikowy wymiar - czytamy na stronie "Piękniejsza Strona Nauki", której autorami są Tomasz Pospieszny i Ewelina Wajs.

Na 12 planszach biograficznych wystawy, których tytuły odpowiadają 12 rozdziałom książki, zaprezentowane zostało życie i dzieło naukowe najwybitniejszej kobiety-naukowca. Zwiedzających zapraszamy do odkrycia tej historii poprzez cytaty zaczerpnięte z wypowiedzi Marii, jej męża Piotra, a także ich córek Ireny i Ewy. Ponadto wystawa zawiera liczne zdjęcia i ilustracje, z których część nigdy wcześniej nie była publikowana w Polsce.

Jak przypomina prof. Tomasz Pospieszny, ta wystawa pozwala uhonorować pamięć o wspaniałej uczonej przez dwa najbliższe jej sercu kraje – Polskę, miejsce jej urodzenia oraz Francję, miejsce pracy twórczej.

- Osiągnięcia naukowe Marii Skłodowskiej-Curie są niezwykłe i na przestrzeni lat wciąż wzbudzają podziw, tak wielki, że w 2018 roku w plebiscycie brytyjskiego „BBC History Magazine” uznano ją za najbardziej wpływową kobietę w historii. Nie powinno to dziwić, gdyż odkrywczyni polonu i radu swoimi badaniami wprowadziła ludzkość w erę atomu. Dzięki jej wytrwałości i uporowi powstały Instytuty Radowe – najpierw w Paryżu, a później w Warszawie – dwie placówki, które przyniosły ludzkości ukojenie w walce z chorobami nowotworowymi - powiedział prof. Tomasz Pospieszny.

Źródła: Ambasada Francji w Polsce, Piękniejsza Strona Nauki


Podziel się z innymi


Komentarze