Serwis informacyjny

Szwedzka gmina zatwierdziła lokalizację składowiska wypalonego paliwa

Data dodania: czwartek, 15 października 2020, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała szwedzka firma Svensk Kärnbränslehantering AB (SKB) zajmująca się gospodarką odpadami jądrowymi, rada gminy Östhammar przegłosowała przedwczoraj zgodę na utworzenie ostatecznego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w Forsmark. Ta „historyczna decyzja” – jak określiła ją SKB – wymaga obecnie zatwierdzenia przez szwedzki rząd.

Wizualizacja składowiska w Forsmark, fot. SKB
Wizualizacja składowiska w Forsmark, fot. SKB

W 2009 roku SKB wybrało Forsmark na miejsce ostatecznego składowiska wypalonego paliwa jądrowego. Dwa lata później, w marcu 2011 roku SKB złożyła wniosek na budowę pierwszego w kraju składowiska wypalonego paliwa jądrowego i zakładu hermetyzacji do Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego (SSM) oraz do Sądu ds. ziemi i środowiska (MMD). Wniosek dotyczył unieszkodliwienia 6000 kapsuł zawierających łącznie 12 000 ton odpadów promieniotwórczych na głębokości około 500 metrów. SKB złożyło również wniosek o zwiększenie pojemności magazynowej obiektu Clab z obecnych 8 000 ton paliwa do 11 000 ton.

Po kilku rundach konsultacji SSM zatwierdził wniosek SKB w styczniu 2017 roku. Jesienią tego samego roku odbyła się również główna rozprawa w MMD. Zarówno SSM, jak i MMD przedstawiły rządowi pozytywne opinie w sprawie wniosków SKB w styczniu 2018 roku.

Zgodnie ze szwedzkim kodeksem ochrony środowiska, zanim rząd podejmie ostateczną decyzję, musiał skonsultować się z gminami Oskarshamn i Östhammar, które mają prawo zawetować wniosek. W czerwcu 2018 roku rada miejska w Oskarshamn przegłosowała plan budowy zakładu hermetyzacji paliwa w swojej gminie. Obecnie rada gminy Östhammar zatwierdziła lokalizację planowanego składowiska w Forsmark.

- Oczywiście to bardzo satysfakcjonujące, że gmina Östhammar podjęła tę historyczną decyzję. Dla nas w Szwecji absolutnie kluczowe jest, abyśmy mogli wziąć ostateczną odpowiedzialność za odpady radioaktywne, które wyprodukowało nasze pokolenie – powiedział Johan Dasht, dyrektor generalny SKB.

- Po 40 latach badań i rozwoju, kwestia ostatecznego składowiska została zbadana i decyzja należy do rządu. Oczywiście z niecierpliwością oczekujemy jak najszybszej wiadomości – dodał Johan Dasht.

Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu projektu zostanie teraz podjęta przez szwedzki rząd, który oprze ją zarówno na ocenach SSM, jak i MMD. Jeśli rząd podejmie pozytywną decyzję, sprawa zostanie zwrócona do Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego oraz Sądu ds. ziemi i środowiska, który określi warunki dla obiektów i wyda licencję zgodnie ze szwedzkim kodeksem ochrony środowiska.

- Decyzja rządu będzie punktem wyjścia dla jednego z największych i najważniejszych projektów ochrony środowiska w Szwecji i uruchomi inwestycje w wysokości około 19 mld SEK (8,3 mld PLN), które stworzą około 1500 miejsc pracy – podano w komunikacie SKB.

Zgodnie z obecnym harmonogramem SKB planuje rozpoczęcie budowy składowiska i zakładu hermetyzacji w pierwszej połowie lat 20-tych, a ich ukończenie zajmie około dziesięciu lat.


Podziel się z innymi


Komentarze