Serwis informacyjny

Rumunia i USA będą współpracować przy projektach jądrowych

Data dodania: wtorek, 13 października 2020, autor: nuclear.pl

Projekt porozumienia międzyrządowego o współpracy w zakresie rozbudowy i modernizacji rumuńskiego programu jądrowego został podpisany między Rumunią a USA. Obszary współpracy mogłyby obejmować ukończenie bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Cernavoda oraz remont bloku 1.

Podpisanie projektu umowy przez Brouillette i Popescu, fot. Rumuńskie Ministerstwo Gospodarki, Energii i Rozwoju Biznesu
Podpisanie projektu umowy przez Brouillette i Popescu, fot. Rumuńskie Ministerstwo Gospodarki, Energii i Rozwoju Biznesu

Projekt porozumienia został podpisany w Waszyngtonie w dniu 9 października 2020 roku przez amerykańskiego sekretarza ds. energii Dana Brouillette oraz rumuńskiego ministra gospodarki, energii i rozwoju biznesu Virgila Popescu. Projekt porozumienia zostanie teraz przesłany do Komisji Europejskiej zgodnie z postanowieniami Traktatu Euratom.

Poza projektami rozbudowy i remontów w Cernavodzie, porozumienie zakłada współpracę w takich obszarach, jak dozór jądrowy, wymiana między laboratoriami badawczymi a uniwersytetami, szkolenie personelu oraz badania i rozwój. Przewiduje również współpracę przy rozwoju małych reaktorów modułowych SMR w Rumunii. Rząd USA wyraził swoje zainteresowanie zbadaniem potencjału instytucji finansowych w celu wsparcia finansowania tych projektów.

- Po formalnym podpisaniu to historyczne porozumienie stworzy podstawy dla Rumunii do wykorzystania wiedzy i technologii Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego zespołu budującego bloki 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Cernavoda oraz modernizacji reaktora nr 1 – przekazał Departament Energii USA. - Umowa ta podkreśla znaczenie strategicznego partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Rumunią oraz nasze wzajemne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne w regionie – dodano w komunikacie.

Stany Zjednoczone i Rumunia zapowiedziały, iż będą nadal wzmacniać stosunki dwustronne w ramach różnych wielostronnych porozumień, do których należy m.in. Partnerstwo na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC) utworzone pod rządami administracji Trumpa. W ramach P-TEC Stany Zjednoczone i Rumunia współprzewodniczą grupie roboczej ds. cywilnej współpracy jądrowej.

- Energia jądrowa ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia Rumunii niezawodnych, przystępnych cenowo i bezemisyjnych dostaw energii elektrycznej, a amerykański przemysł jądrowy nie może się doczekać, aby wykorzystać swoje doświadczenie w rozwoju tego ważnego źródła energii - powiedział Brouillette. - Umowa między Stanami Zjednoczonymi a Rumunią wzmacnia naszą wzajemną współpracę energetyczną i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne obu naszych narodów – dodał.

- Dziś Rumunia robi ogromny krok naprzód w rozwoju swojego strategicznego partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, czyli współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej - powiedział Popescu. - Jednocześnie oprócz naszych amerykańskich partnerów chcemy mieć także kanadyjskich i francuskich partnerów. Dziś udowadniamy, że poważne i przewidywalne partnerstwo można osiągnąć, jeśli istnieje wola polityczna i trwała praca – wskazał Popescu.

EJ Cernavoda jest jedyną elektrownią jądrową w Rumunii i składa się z dwóch bloków wyposażonych w ciężkowodne reaktory ciśnieniowe CANDU-6 o mocy 650 MWe każdy. Blok 1 został oddany do komercyjnej eksploatacji w 1996 roku, a blok 2 w 2007 roku. Operator, firma Nuclearelectrica, planuje przedłużyć okres eksploatacji bloku 1 do 60 lat. Większość prac na blokach 3 i 4 - podobnie jak blokach 1 i 2 - została wykonana w latach 80. XX wieku przed upadkiem rządu Nicolae Ceausescu w 1989 roku. W lipcu br. Rumunia ogłosiła przetarg na studium wykonalności bloków 3 i 4.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze