Serwis informacyjny

Pierwszy blok Białoruskiej EJ osiągnął minimalny kontrolowany poziom mocy

Data dodania: niedziela, 11 października 2020, autor: nuclear.pl

11 października o godzinie 02:26 (czasu moskiewskiego) reaktor bloku nr 1 Białoruskiej Elektrowni osiągnął po raz pierwszy stan krytyczny, co oznacza iż w rdzeniu reaktora rozpoczęła się samopodtrzymująca kontrolowana reakcja jądrowa.

Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by
Elektrownia jądrowa Ostrowiec na Białorusi, fot. belaes.by

Uruchomienie reaktora z mocą poniżej 1% mocy znamionowej, rozpoczyna ostatni etap fizycznego rozruchu bloku i pozwala specjalistom na bezpieczne wykonanie szeregu testów i sprawdzenie właściwości fizycznych rdzenia reaktora pod kątem zgodności z wymaganiami projektowymi.

Łącznie wykonanych zostanie jeszcze ponad 50 testów, które pozwolą na sprawdzenie uzyskanych w obliczeniach neutronowo-fizycznych charakterystyk pierwszego ładunku paliwa reaktora jądrowego, a także potwierdzenie niezawodności działania zabezpieczeń oraz całego systemu kontroli jądrowo-fizycznej i bezpieczeństwa jądrowego instalacji reaktora.

Wyniki testów zostaną przekazane uprawnionym organom Republiki Białoruś w celu uzyskania zezwolenia na rozruch bloku energetycznego, po czym rozpocznie się stopniowe zwiększanie mocy.

Białoruska Elektrownia Jądrowa z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MW powstaje w Ostrowcu, według rosyjskiego projektu AES-2006, który w pełni spełnia międzynarodowe standardy i zalecenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotyczące bezpieczeństwa.

Blok nr 1 Białoruskiej Elektrowni Jądrowej stał się pierwszym blokiem wyposażonym w reaktor generacji III + zbudowanym przez Rosatom za granicą. Obecnie w Rosji eksploatowane są trzy bloki tego typu: dwa w Nowoworoneskiej EJ II i jeden w Leningradzkiej EJ II. Kolejny taki blok zostanie oddany do eksploatacji w Leningradzkiej EJ II. Technologię rektora WWER-1200 wybrały dla siebie również takie kraje jak Finlandia, Węgry, Bangladesz.


Podziel się z innymi


Komentarze