Serwis informacyjny

Moc słowackiej EJ Mochovce wzrośnie z 942 do 1000 MWe

Data dodania: poniedziałek, 24 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Dzięki rozpoczętym właśnie modernizacjom układu turbinowego moce wytwórcze bloków 1 i 2 słowackiej Elektrowni Jądrowej Mochovce zostaną zwiększone z 471 MWe do 500 MWe. Prace nad modernizacją turbin bloku 2 już się rozpoczęły, a podobne prace na bloku 1 mają się rozpocząć pod koniec roku. Po zakończeniu projektu bloki będą produkować rocznie o 450 GWh więcej energii, bez zwiększania kosztów paliwa i personelu.

EJ Mochovce, fot. SE
EJ Mochovce, fot. SE

W sobotę, 15 sierpnia wieczorem operator elektrowni - Slovenské elektrárne zgodnie z planem wyłączyły turbogenerator TG22 drugiego bloku EJ Mochovce, a po jego ochłodzeniu od 17 sierpnia przystąpiono do demontażu części wysokociśnieniowej i niskoprężnej turbiny. W ten sposób rozpoczęła się najważniejsza część dużego i wymagającego projektu modernizacji mającego na celu zwiększenie sprawności bloków słowackiej elektrowni jądrowej.

Na obu turbinach drugiego bloku wymieniona zostanie i zastąpiona zmodyfikowanymi i bardziej wydajnymi: kompletna część wysokociśnieniowa oraz części przepływowe części niskociśnieniowej. Zmianie ulegnie również regulacja i sterowanie olejem w turbinie w związku z wymianą elektronicznego regulatora turbiny.

Ponadto prace obejmują remont zaworów, armatury, klap wokół turbin, wymianę separatorów wilgoci przed turbinami i dysz wody zasilającej oraz wymianę przekształtników prądowo-napięciowych 15,75 kV za generatorami. Wymianie podlegać będą transformatory blokowe 400 kV, prowadzone będą również prace w zakresie układów elektrycznych i oprzyrządowania i sterowania.

- Moc turbiny przy temperaturze wody chłodzącej 21,5 ºC wyniesie 250,72 MWe, ale obecna technologia umożliwia również dalszy wzrost sprawności bloku. Po modernizacji obu turbin wykonamy pomiary gwarancyjne, które pokażą nam potencjalne rezerwy możliwego zwiększenia mocy urządzeń obiegu wtórnego - w szczególności separatorów, nagrzewnic wysokiego i niskiego ciśnienia. Żywotność turbin po ich modernizacji wyniesie 40 lat - powiedział Martin Mráz, dyrektor elektrowni jądrowej Mochovce.

Efektem wszystkich prac będzie około 7-procentowy wzrost mocy elektrycznej obu działających bloków jądrowych - z 471 MWe do 500 MWe dla jednego bloku. Łącznie więc moc elektrowni wzrośnie z 942 do 1000 MWe.

Prace rozpoczęte najpierw na drugim bloku, będą prowadzone do listopada, kiedy to blok rozpocznie znowu dostarczanie do sieci energii elektrycznej. Zgodnie z harmonogramem prace na pierwszym bloku mają zostać zakończone wiosną 2021 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze