Serwis informacyjny

Fortum rozpoczyna procedurę wydłużenia pracy Elektrowni Jądrowej Loviisa

Data dodania: czwartek, 13 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Fortum Power and Heat Oy wszczęło procedurę oceny oddziaływania na środowisko dla elektrowni jądrowej Loviisa, w ramach której ocenia się wpływ ewentualnej kontynuacji eksploatacji oraz, alternatywnie, likwidacji elektrowni oraz składowiska odpadów nisko- i średnioaktywnych.

Elektrownia Jądrowa Loviisa, fot. Fortum
Elektrownia Jądrowa Loviisa, fot. Fortum

Blok 1 Elektrowni Jądrowej Loviisa rozpoczął działalność komercyjną w 1977 roku i obecnie posiada pozwolenie na eksploatację do końca 2027 roku, natomiast blok 2 który rozpoczął działalność komercyjną w 1981 roku posiada licencję do końca 2030 roku. Oba bloki wyposażone są w wodne ciśnieniowe reaktory WWER-440 model W-213 o mocy 507 MWe każdy.

W ramach, trwającej 18 miesięcy procedury, oceniony zostanie wpływ na środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi oraz otaczające społeczeństwo i gospodarkę zarówno dalszej komercyjnej eksploatacji elektrowni, jak i jej likwidacji.

- Elektrownia Loviisa jest w dobrym stanie technicznym i spełnia dzisiejsze wymogi bezpieczeństwa. W trakcie przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko zbieramy informacje dotyczące ewentualnego nowego wniosku o zezwolenie na dalszą eksploatację - powiedział Thomas Buddas, zastępca dyrektora elektrowni.

Pierwsza faza procesu obejmie przygotowanie przez Fortum programu oceny oddziaływania na środowisko, który określi sposób oceny oddziaływania wariantów na środowisko. Drugi etap obejmie przygotowanie samego raportu. Procedura obejmuje konsultacje społeczne na obu etapach, a informacje zwrotne od zainteresowanych stron będą zbierane na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Organem koordynującym projekt będzie fińskie Ministerstwo Pracy i Gospodarki, a Ministerstwo Środowiska będzie odpowiedzialne za konsultacje międzynarodowe.

Finlandia posiada dwie elektrowni jądrowe Loviisa i Olkiluoto, których 4 bloki energetyczne zapewniają około 30% energii elektrycznej Finlandii. Piąty blok - Olikiluoto 3 - jest w budowie i obecnie oczekuje się, że rozpocznie produkcję energii elektrycznej w 2021 roku. Planowana jest również budowa kolejnego bloku jądrowego w Hanhikivi, według rosyjskiego projektu AES-2006, wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy WWER-1200 model V-491 o mocy 1200 MWe.

Rząd Finlandii zamierza wycofać się z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2029 roku i w zeszłym roku ogłosił nową politykę energetyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2035 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze